sozel okumus insan

  • 288
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

yemeksepeti.com

müşteriyi umursamayı restoranı azarlamak şeklinde algılayan ve bundan sonra asla sipariş vermeyeceğim firma.

anlatayım, sevdiğim bir restorandan sipariş verdim, 1 saat gelmedi. dükkan da kapanmış. yazdım bunlara, dedim ki bakın restoran kapanmış minimum ödeme tutarını 1 tl indirin aynı siparişi başka yerden geçeyim. verdikleri cevap "sorun restorandan kaynaklı olduğu için bir şey yapamıyoruz."

şimdi soruyorum, üstad sen bir şey mi üretiyorsun? hayır. bir şey mi satıyorsun? hayır. ee o zaman sorunların %99'u restoran kaynaklı olacak zaten, bu bahaneyle sen bana hiçbir zaman kıyak geçmeyeceksin. madem öyle, siz bir daha benden ve çevremden siparişi rüyanızda görürsünüz. girerim, yemeğimi seçer, restoranı zomatodan aratır bir güzel siparişimi söylerim çatır çatır yerim. en azından bir sorun oluştuğunda neyse yemeksepeti çare bulur diye düşünüp hayal kırıklığına uğramam, anında çözüm üretir ve başka restorandan söylerim. hem de minimum ödeme tutarsız, malum telefonla arayınca minimum ödemeye takılma olasılığımız çok düşük.

bir de burayı okuyorsunuzdur bilginiz olsun, dün sorun yaşadığım restorandan bugün bir sipariş daha geçtim(telefonla tabi, sizi kullanmam), hiçbir şey demeden tatlı ikram etmişler sağolsunlar, kapıda da baya muhabbet ettik. suçlunun yemeksepeti olduğuna dair sert konuştum, anlaştık.

tanım: müşterinin arkasında durmamış firma.
tanım: bir daha kullanmayacağım firma.
tanım: bir daha çevremdeki kimseye kullandırtmamaya çalışacağım firma.
tanım: son 2 aydır lost'tan beter bozmuş firma.
tanım: telefonla sipariş diye bir seçeneğimiz olmadığını zanneden firma.

devamını okuyayım »
30.06.2016 22:23