sozlukte bulunmayan kelime

  • 5424
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

kısa dönem askerlik yapacaklara öğütler

elzem olanlar:

- burda yaşananlar burda kalır. dolayısı ile ay bana komutan bağırdı vay bana şöyle dedi diye dert etmeyin. tüm olayları gerçek hayatta algıladığınız gibi algılamayın. zaten askerlik denilen şey de olağanüstü bir durumdur. unutmayın, komik olsa da çok açık bir gerçek vardır: bu beş aylık tiyatrodur ve size er diye rol biçmişlerdir. kulağınız sağır gözünüz kör olsun. mantık şalterini kapatın, asabiyet tuşunuz da bozuk olsun. o kapıdan çıktıktan sonra zaten sittin sene ne bu adamları görürsünüz ne de anacaksınız. o şartlarda size hayat gibi gelir ama döndükten sadece 1 ay sonra "ben cidden gittim mi?" diyeceksiniz.

- fakat çok uç boyutta birşey yaşarsanız sakın ola sineye de çekmeyin, orada ortamda delüğanlı edebiyatı kesen 20 yaşında çocukların edebiyatı gibi yapmayın. çevirin yardım hatlarını, rdm de durumu anlatın. bu defterler ve şikayetler kesinkez takip edilir ve üst amirlere verilir. bir arkadaşım karakolda dayanılamayacak boyuta gelen durumu telefon edince bizzat bir albay ve bir yarbayın oraya gidip resmen ortalığın .mına koyup düzeltip döndüklerine ben bizzat şahidim.

tavsiye olanlar:

- burada çok çeşitli insanlar göreceksiniz. burada bazı adamları terbiye etmek, resmen vahşi hayvan terbiye etmekten farkı yoktur. burada kastettiğim adımbaşı dingillik ve eşek şakası yapan adamlar değil, dikkat edin. bu kadar basit olsa "mal" der geçersiniz.

şiddetten ve ceza dışında bir halttan anlamaz, iyi niyeti suistimal eder, fırsatçılığı bırakmaz. iyilik yapınca teşekkür etmez ama hoşlanmadıkları (veya hakettikleri) birşey yapınca sizden kötüsü de olmaz. bu tür hayvanlara ancak sabrederek katlanırsınız. iletişim kurarak veya onlar gibi olarak adapte olmaya çabalamayın, zaten bunların aklında sizin hakkında (tıpkı vahşi hayvanın sizi gördüğünde verdiği karar gibi) bir gerçek veya değil fikirlerden ötürü bir profil oluşacaktır. bunların hemen hepsi "kayıp" insandır, ve askerde kendisine yetki tanınınca tanrı gibi görürler. (yazıcıysa kendine nöbet yazmaz tehdit eder, kantinciyse sevmediğine mal satmaz vb.) ama çıkınca da hemen hepsinin de bir s.k olacağı da yoktur. bunlar yer içer çoğalır ve ölürler. topluma da katkıları olmaz. şikayet ederek bitiremezsiniz, susarak da katlanamazsınız. bunları sabrederek geçeceksiniz, yapılacak birşey yok.

- her ne kadar bölgesel etniklik ve genellemeler sizin için (bir anlık veya değil) doğru olsa da tümüyle olmadığını göreceksiniz. buradan adam çıkmaz dediğiniz yerlerden pırlanta gibi çocuklar çıkar, buranın adamı laftan anlamaz dediğiniz çocuk gelir sizinle derdini paylaşır. tam aksi de aynı derecede mümkündür, iyi biçtiğiniz yerden tam teşekküllü orospu çocuğu da çıkar. ben askerde bir ilin merkezinin iki dipdibe mahallesinin birinden tam keraneler sentezi bir orospu çocuğunu, bir de bitişiğinden "ben insan mıyım" diyebilecek kadar iyi bir insanla tanıştım.

- önemli. sakın ola "kısa dönemler, uzun dönemlerden iyidir, kısa dönem olsun b.kunu yerim" gibi bir güdü/mantık gütmeyin. ben 28 yaşında olup, doğacak çocuğu olduğu halde cep telefonundan hayvan ve çocuk pornosu seyreden adam gördüm. tahsil cehaleti alır ama kişiliği düzeltmez. aralarında tam teşekküllü mallar, şımarıklar, ağlaklar, çıkarcılar gibi zilyon tane adam göreceksiniz. isterse hakim, savcı, ülkenin önemli firmasında mühendis, yönetici vb. olsun. üç dört kısa dönemin doğru bulduğu ama sizin sinirlendiğiniz birşeye "aman askerdeyim koyver gitsin" demeyin. sizin için yanlış olan şey, yine yanlıştır. komutanlar için boşverin, uzun dönemler için boşverin ama kısa dönemde boşvermeyin. ilki zaten yıllardır alışkanlığından, ikincisi ise zaten kimisi hayvanlığından, kimisi cehaletinden, kimisi adetinen yapar ama kısa dönemler bunları huyları gereği yapar. tek kalın yine birşey olmaz. o ortamda birilerine muhtaç veya destek olmak zorunda değilsiniz.

- yine benzer şekilde uzun dönem askerlerle kaynaşılmaz gibi bir hataya düşmeyin (ilk maddedeki adam tipi hariç.) o da siz de erkeksiniz. maç tartışacak, araba tartışacak, kadın kız konuşacaksınız.

- şartlar ne olursa olsun (ne olursa olsun,) asla eğitim düzeyinizle çıkışmayın. 20 yaşında eğitimsiz bir çocuk (adam gibi görünse de, konuşsa da çocukturlar) size empati kuramaz, söyleme nedeninizi algılamaz. bir iti tekmeleyim derken yüz tane adamın gözünde mimlenirsiniz, askerlik daracık alandır, karı gibi dedikodu döner. kötü olur. onlar sizin eğitiminizle, bilginizle dalga geçeceklerdir. x mezunusun ama birşeyden çaktığın yok ben senden daha iyi anlıyorum vs diye birbiriyle takılabilirler. gülüp geçin. sinirlendirecek bir zamanlamada da gülüp geçin. zaten en önemli büyüklük, büyüklüğünü hatırlatmamaktır.

- toplamda her abuklukta, aslında 20 yaşından oluşan bir sürü çocukla doluşturulduğunuzu unutmayın. yani lafın özü herşeyi ciddiye almayın, ama geçiştireyim diye de kendinizi ezdirmeyin.

- burada hikayelere bire üç katmak anayasa bendi gibidir. yolda düşen adam ertesi gün merdivenden aşağı uçup kafasını yarılmış şekilde anlatılır. çünkü alan dar, sıkıntı çok olduğundan birşeylere gülme hissiyatı vardır. bu hikayelerin konusu siz de olabilirsiniz, zaten olacaksınız da.

- bazı arkadaşların gece hiç nöbet tutmadığını, bazı arkadaşların hep evci gittiğini göreceksiniz. o arkadaşlar "bazı" arkadaşlardır "bazı" olarak davranılır. normal şartlarda sizi kızdırır ama bu şartlarda kör olun gidin. sizi siz ilgilendirsin.

gerisi fasa fiso. askerliği zor yapan ne 6 saat nöbetler, ne eğitimler ne de fırçalardır. askerliği zor yapan insanlardır, biraz bundan bahsettik.

devamını okuyayım »