spaztica

  • azimli
  • hırçın golcü (279)
  • 2783
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

yavru kedi bakımı

ilk başta tatlı, şirin ve eğlenceli gibi görülebilecek bu iş aslında tam bir işkencedir. anneleri tarafından terk edilmiş 1 ay ve altı kediler özellikle dikkatli bir bakım isterler, yoksa kolayca iştahtan kesilebilir ve ölebilirler. yine de başımıza gelenler başkalarının başına gelirse diye kısa bir 'yavru kedi bakım kılavuzu':
- yemek
annesi tarafından terk edilmiş yavru kedileri biberon ile 4 saatte bir beslemek gerekir. bunun için pirinç haşlanır ve suyu ayrılır. 100 cl mama için bu suya 2 kaşık nestle guigoz eklenir, tanecik kalmayıncaya kadar iyice ezilerek karıştırılır ve benmari yöntemiyle ten sıcaklığından biraz daha sıcak olacak şekilde ısıtılır ve kedi/köpekler için ayrıca satılan bir biberon ile verilir (ya da inatçı yavrularda zerk edilir; aman dikkat, boğulmasın da...). mama verirken kedinin ön ve arka ayakları sürekli hareketlidir ve başta yavrular tırnaklarını kullanmayı da beceremezler. bu yüzden ufak bir bez ile onu sarmalayıp beslemek sizin el sağlığınız için daha yararlı olacaktır.
- tuvalet
yemek ertesi karnı armut gibi olan yavruların tualetini yaptırmak icap eder; zira kendi başlarına bunu beceremezler henüz. normalde anne kediler, yavrunun kıçına dil atarak, yalayarak onları işemeye teşvik eder. ama bizim durumumuzda anne kedi ortada olmadığı için bu işi bizim üstlenmemiz gerek. durun hemen, tabii ki kendi dilinizile değil. epeyce sıcak su dolu bir kase hazırlayın ve yumuşakça bir tuvalet kağıdını katlayarak suya banın, sıcaklığı kalacak şekilde sıktıktan sonra yavrunun kıçının hemen aşağısına kıçına doğru itercesine masaj yapın. kısa bir süre sonra şarıl şarıl işeyecek ve rahatlayacaktır. tabii işemesi için yere bir gazete sermediyseniz annenizin halısının içine etmişsiniz demektir, farkedildiğinde sıkı bir fırçaya hazır olun. tuvaletini yaparken mümkünse kediyi elinizde tutun ki kendi çişine basarak üstünü başını mahfetmesin. hatta 3. bir eliniz (ya da yardım edecek bir uşak) var ise kuyruğunu yukarı kaldırın ki, onu da temizlemek durumunda kalmayın. çişini bitirdikten sonra ıslak bezle pop ve çevresini temizlemeyi unutmayın; bırakın daha kendilerini yalayıp temizlemeyi, kafalarını kaşıyacak durumda bile değildir.
- meme
bu kadar küçük kedileri eve bakmaya aldıysanız hakikaten ciddi bir sabır sınavına girmişsiniz demektir. zira bu boyda daha annelerini emmeleri gerekirken onun yokluğundan istifade sizi emmeye başlayacaklardır. hemen yanlış da anlamayın! özellikle avuçiçlerinizdeki yastık gibi etli bölümlere ve parmak aralarına bayılırlar. bırakırsanız saatlerce elinizi emebilirler. keyifli bir duygudur, lakin fazla alıştırırsanız bırak(a)mayacaktır da sizi... bu yüzden bir miktarı iyi olsa da abartıya kaçmamanız ve kedinin kediliğini, sizin de insanlığınızı hatırlamanız şarttır. zaten siz fazla emzirtmezseniz, büyük ihtimalle tüylüsünden bir bez bulup onu emmeye de başlayabilirler(bir nevi mastürbasyon aslında). ama tabii ki her zaman bir canlının sıcaklığı ve ilgisi onlar için apayrıdır. birden fazla yavru kedi söz konusuysa, dikkat edin, birbirlerini emmeye başlayabilirler. abartırlarsa bu biraz zararlı da olabilir emilen kedi yavrusu için; zira şaka gibi gelse de yoğun ve sürekli emdikleri için emilen yavrunun derisi ve iç organları etkilenebilir. bu yüzden böyle bir durum varsa ve aşırıya gittiği gözlemlenirse yavruları uyku sırasında zaman zaman ayrı tutmak da gerekebilir; her ne kadar birbirlerine sokularak uyuma da yararlı olsa da.
- uyku düzeni
öğünler arasında kalan 3-4 saatlik sürenin çoğunu uyuyarak geçireceklerdir. ama dikkat etmek gerekir, kolayca altlarına yapabilirler ve gıkları dahi çıkmaz; durumdan rahatsız olmayabilirler. bu yüzden 2 saatte bir uyandırmadan bir kontrol etmekte fayda var. zaten acıktıklarında uyanarak sizi çalar saat gibi uyarmaya başlayacaklardır. aman sakın ha çalar saate yaptığınız gibi alıp duvara patlatmayın, temizlemesi zor olur... tabii yavru kedinin uyku düzeni sizinkiyle örtüşmediği için bu işi vardiyalı yapmak ve siz uyurken evdeki uşağa tam bir talimat vermek şarttır. bu yüzden iki kişi olarak bakıkm daha kolay olacaktır; tek başına olduğunuzda inanın bana, 4-5 günlük bölük-pörçük uyumalar size yetmeyeceğinden sinirleriniz alt-üst olacaktır. hele hele çalışıyorsanız aman ha, kedileri derhal bu işten anlayan bir kliniğe götürün...
- hastalık
bu işin profesyoneli olmadığımdan hastalıkları hakkında çok fazla birşey söyleyemem; lakin yaz ayları, baharda türeyen kedi familyasının yavruaları için tehlikeli olabilir. hem sıcaktan bunalma durumu söz konusudur, hem de kolaylıkla ishal olabilirler. ishal olmuş bir yavru kedinin bakımı da haliyle daha zordur. iyi bir veteriner tarafında 3-4 gün boyunca iğne yapmaya götürmeniz gerekecektir. altını tutamadığı için çok daha dikkatle ve ilgiyle bakımı yapılmalıdır ve en önemlisi, sevgi eksik edilmemelidir. sonuçta daha vücudunu dahi tanımadığından, neyi niye yaptığını bile bilmediğinden yaptıklarını isteyerek yapmamıştır.

devamını okuyayım »
11.07.2005 23:16