spinky

  • 177
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

ilkokulda yanına kız oturtulan erkek psikolojisi

yana oturtulan erkek ile yanına oturtulan kızın kişilik özellikleri ile olduğu kadar bu iki kişinin sınıf içinde ayrı ayrı popülarite seviyeleri ile de değişkenlik gösterebilecek durumsal ruh hali.

misalen;
a) kız ve erkek daha önce kavgalı ise:
a.1) sınıf her ikisini de popüler olarak tanıyorsa;
a.1.a) kız uzun zamandır beklediği fırsatı değerlendirip, erkeği her fırsatta öğretmene rezil eder, hatta kendisine taciz ettiği ithamında bile bulunabilir. sınıftaki popülaritesi sarsılacağından erkek de bunlara sürekli karşılık vermeye başlar ve beraber disipline gidecekleri anı yakalarlar.
a.1.b) erkek uzun zamandır hoşlandığı halde, kalbini açamadığı ve hoşlanıldığında nasıl davranacağını bilemediği için aptalca şakalar yaptığı kıza bir anda iyi davranmaya başlayıp yeni bir arkadaşlığın temellerini atabilir. fakat sınıfta belli bir popülerliği olan çift bu birleşmeleri ile hem ideal çift olur hem de sınıfın nefretini kazanmaya başlarlar. bu sebeple de sınıftaki diğerleri ile arkadaşlıkları bozulur ve ayrılmaya karar verirler; çok yıpranmışlardır netekim.
a.1.c) erkek uzun zamandır gıcık olduğu bu kızın defterlerine her fırsatta su dökerek, saçına çaktırmadan sakız yapıştırarak ya da eteğini sıra zımbalayarak onu çileden çıkartabilir. sınıftaki popülaritesi her yaptığı şaka ile artan erkeğe kız karşılık olarak şiddet kullanma yolunu seçer ve onun maskülen prestijini zedeler. bu daha çok hayalara diz ve tekme saldırıları ya da karna atılacak ve nefes kesecek bir yumruktan sonra peşi sıra dizilecek hakaretler ile olabilir.

a.2) erkek de kız da hiç popüler değillerdir;
a.2.a) erkek kızın yanına oturduğu zaman destek alabileceği bir gürug olmadığı için, kendisini geri çekerek kızla hiç konuşmaz ve son derece sıkıcı bir sene geçirir. ama bu arada kendini tamamen derslere vereceği için ileride boğaziçi, odtü veya itü çimlerinde kız tavlamaya çalışır.
a.2.b) erkek içine düştüğü durum karşısında yaşadığı yalnızlık hissi ile bir anda kıza olan nefretini bir tarafa bırakma ve arkadaş olma numarasına başvurur. kız bu yemi yerse, gerçekten geçici bir arkadaşlık başlamış olabilir. ya da kız yemi yemez ve temkinli davranır ve sağlam bir dostluğa doğru alternatif bir yoldan ilerler, rocker olurlar.

a.3) erkek popüler ve kız popüler değilse.
a.3.a) kız birazcık güzelse, erkek onda bir cevher keşfedebilir ve bir anda onun saflığından etkilenip, popüler olmanın getirdiği tüm sosyal baskıları bir kenara bırakarak büyük bir aşkın temellerini atar.
a.3.b) kız o kadar da güzel değilse, hayatı cehenneme döner. erkeğin yapacağı her türlü şakada sınıfın alay konusu olur. eğer buna bir demezse intihar düşünceleri doğabilir, gerçekleşirse erkek bunu kabullenemez ve ömür boyu bir hödük olarak yaşar. eğer kız üzüntüsünü göz yaşları ya da sınırın aşılmış olmasının verdiği hiddetle belli eder ve sınıf tarafından kabul görürse, erkek yaşadığı bu utanç ile ezilir; bu olumsuz duyguyu ve hata yaptığını kabul edemezse yine hödük olur, kabul ederse melek gibi adam olur, herkes onu sever.

b) kız ve erkek birbirinden hoşlanıyorsa;
bu kadar erken başlayan bir ilişki ile ya birbirlerinden bıkarlar ve ideal aşkı bir daha asla bulamazlar ya da birbirlerini özümser ve sonsuza dek mutlu yaşarlar.

bu ihtimallerin ardı arkası kesilmez düşünmekten ve yazmaktan yorulmayan birey için. *

devamını okuyayım »
04.12.2005 18:12