sporyazariboksor

  • 903
  • 18
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

s-400

türkiye'nin başka ülkeye sat(a)mayacağı, satmaması gereken hava savunma sistemi.

bazı gazetecilere göre abd ile aramızda kriz oluşturan bu sistemleri satarak krizi sonlandırabilirmişiz. almak isteyen birçok ülke varmış. türkiye ile temasa geçmişler bile.

hava savunma sistemini sokaktaki marketten aldığı ürünle karıştıran bu vizyon abidesi gazeteciler rusya'nın hava savunma sisteminde nasıl çalıştığını bilmiyor sanırım. sana bütün sistemi verip "al senin olsun, ne yapıyorsan yap" demeyecekler ki olması gereken bu. takip edecekler bu sistem nereye gitmiş, ne yapıyor.

başka ülke isterse satabiliriz konusunda gelince rusya buna neden izin versin? endonezya eğer s-400 istiyorsa rusya araya girip türkiye'ye sattığı gibi endonezya'ya da satar. size sattığı sistemin endonezya'ya gitmesine neden izin versin? iki tane satmak varken neden bir tane satsın? rusya'nın ekonomisinin suyu silah ve uyuşturucudan geliyor. böyle bir pazar, fırsat bulmuşlarken neden size satma şansı sunsunlar?

bir diğer yandan nato'nun içinde ciddi kriz oluşturma fırsatı yakalamışlar. neden geri adım atsınlar? rusları her daim yanımızda, bizimle zannedenler yanılıyorlar. rusya da en az amerika birleşik devletleri kadar türkiye'yi bölmek, kendine bağlamak isteyen bir ülke. bu yüzden hiçbir şekilde geri adım atmayacaklar.

s-400 kesinlikle alınmalı. türkiye bağımsız bir ülke. evet nato ülkesiyiz ve nato müttefiklerimizden hava savunma sistemleri talep ettik, dönüş alabildik mi? rusya'nın uçağını düşürdükten sonra putin intikam almak için sabah akşam kilis'i vurdu, vurdu ki türkiye uçak kaldırsın kilis'i vuran teröristleri yok etmek için. kalkan uçak da suriye sınırına girdiği an ruslar tarafından düşürülecek, intikam alınacaktı. türkiye'nin hava savunma sistemi olmadığı için kilis'e düşen roketler, füzeler durdurulamadı. hava savunma sistemimiz olsa kilis vurulacak mıydı böyle, sınır ötesinden vatan toprağına düşürebilecekler miydi o roketleri füzeleri? sonuç olarak uçak da kaldıramadık lazkiye'de bulunan s-400'ler yüzünden. işte hava savunma sistemi bu kadar önemli. hava savunma sistemimiz olmadığı için bir şehrimiz vuruldu, rusların hava savunma sistemi olduğu için uçak kaldıramamıza bile izin vermediler. söylediğim gibi, nato bunlar olurken suriye'de pkk'ya koridor kurdurmakla meşguldü. nato müttefikliğini sadece türkiye düşünmeyecek.

daha öncesinde 2014'te kobani için koridor diye kriz çıkardılar, 2015'te açılım bitti diye kriz çıkardılar, 2016'da menbiç'e girdiklerinde karşılık verilince direkt ülkeyi işgale kalkıştılar, 2017'de uyarılarımıza rağmen pkk'ya hava desteği sağlayıp fırat'ın doğusunu tamamen pkk'nın alması için mücadele ettiler, 2018'de papaz yüzünden kriz çıktı.

hangi konuda geri adım atarsak atalım abd bizimle ters düşecek bir konu buluyor zaten. bugün s-400'ü almayın bir şekilde (ihtimali yok da) "sizin sınırlar neden bu kadar çıkıntılı?" diye kriz çıkarma ihtimali bile var. kıbrıs sonrası ambargo bahanesini hatırlayın.

2015'te açılım bittiğinde geri adım atmadık, bugün doğu pkk'dan büyük ölçüde temizlendi. menbiç'in pkk tarafından işgal edilmesi sonrası geri adım atmadık, suriye'ye operasyon ısrarcı olduk bugün suriye'de bunların koridorunun önünü kestik.

kobani'de geri adım atıldı, bugün kobani pkk elinde, 2017'de susuldu bugün fırat'ın doğusunu tamamen ele geçirdi pkk, papaz'ı geri verdik bütün imajımız mahvoldu. sahadaki terör örgütleri bile yayınladıkları ses kaydında abd'nin türkiye'den red yemesini konuşuyordu. bütün dünya buna kilitlenmişti. buna rağmen bırakıldı papaz.

sonuç?

bugün s-400 krizi var. bugün s-400'den vazgeçin yarın başka kriz çıkacaktır ama ne zaman vazgeçmez, geri çekilmezseniz sonuç alacaksınız. açılım bittiğinde yapılanlar gibi, suriye'deki kararlılık gibi.

erdoğan eğer olur da ekonomiyi, kendi imajını düşünür bu s-400'ü bir şekilde almamaya kalkarsa abd'nin ve rusya'nın kendisine bakış açısı çok farklı olacaktır. artık tamamen bitmiş bir siyasetçi olarak gözükecektir. abd ile rusya arasında kontrol etme savaşları göreceğiz o zaman.

bir diğer yandan türkiye'nin suriye'ye yapacağı operasyon için de çok önemli bu s-400'ler. afrin'e girdiğimizde hatay'a ve kilis'e roket ve füzelerle saldırmıştı terör örgütü pkk. sivillerimiz üstüne roketler düştü. bu yüzden suriye'ye yapılacak operasyonda da hava sahamız güvende olmalı. keşke nisanda alabilsek s-400'ü.

devamını okuyayım »