standart orbit

  • 2918
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

mass effect

bugüne kadar tanık olduğum en karamsar yapımdır.

--- mass effect 1,2,3 spoiler ---

ilk oyundaki virmire görevinden sonra giderek umutsuzlaşmaya başlayan bir senaryosu var bu oyunların. shepard önderliğindeki filo, soverign'ı öldürerek(?) citadel'i kurtardığında bile insanın aklında kazanılan zafer değil feros'ta reaperla yapılan konuşma kalıyor. neler demişti orada soverign? "bizim amaçlarımızı idrak etmeye başlayamazsınız bile..."

final sahnesinde catalyst'in shepard'a reaperların ne olduğunu anlatışı üzerinden gitmek istiyorum.

-> reaperlar, eonlar önce muhtemelen galaksinin ilk zeki ırkı tarafından "kendi suretlerinde" yaratılmış.

yani sözlükte sanılanın aksine reaperların yaratıcısı protheanlar değil. galaksi tarihinde binlerce galaktik medeniyet ortadan kaldırılmış mass effect üçlemesinin anlattığı döngüye kadar.

-> citadel, mass relayler vs. reaperların yaratıcıları tarafından, reaperların yardımıyla, yapılmış.

her mass effect teknolojisiyle tanışan ırk uzaya çıkıp bu mass relayleri ve en nihayetinde citadel'i keşfetmiş ve zamanla sahip oldukları teknolojileri bu antik teknolojilerle uyumlu hale getirebilmek için çabalamışlar. ortaya çıkan sonuç; her galaktik medeniyet bir yerden sonra reaperların istediği yönde gelişmeye başlamış. bizimkisi dahil...

bundan sonraki bilgiler, mass effect'in neden korkunç derecede karamsar olabileceğini gösteriyor.

-> reaperlar, tıpkı gethler gibi, yardımcı robotlar olarak üretilmelerine rağmen zeka belirtisi göstermeye başlayınca yaratıcıları tarafından yok edilmeye çalışılmış. çıkan savaşı reaperlar kazanmış. fakat yaratıcılarını tamamen yok etmek yerine bilgi ve birikimlerini kendi yapılarına katarak yola devam etmişler. galakside akıllı organik canlı kalmayınca inzivaya çekilmişler.

sonraki döngüdeki ilk akıllı organikler mass effect teknolojisini geliştirip önce mass relayleri, sonra da citadel'i keşfetmiş. bir yandan da yapay zeka(inorganik) üretmeye çalışmışlar. bir süre sonra inorganikler zeka belirtisi göstermeye başlayınca organikler ile aralarında savaş çıkmış. reaperlar buna müdahale etmiş ve döngü sistemi böylece başlamış...

-> reaperların çözümü: organiklerin yeterince geliştikten sonra yapay zeka üretemeden ortadan kaldırılması ve bilgi-birikimlerinin reaper formunda saklanması.

-> fakat reaperların beklemediği bir şey olmuş. her döngüde yok olan medeniyet, arkasında bir sonraki döngüye kılavuz olacak bilgiler bırakmayı başarmış.

insanların olduğu döngüden önceki protheanlar, kendinden önceki bilgileri kullanarak citadel'in de bir mass relay olduğunu ve reaperların galaksiye girişini sağlayacağı bilgisini öğrenmişler ve bir sonraki döngü için buna önlem almışlar.
quarianlar, gethleri yarattığında reaperların müdahale etmesi için soverign tarafından citadel mass relay'inin aktifleştirilmesi için bir sinyal yollanmış fakat protheanların sabotajı nedeniyle işe yaramamış. reaperların galaksiye girişi gecikmiş. böylece galaksinin reaper tehlikesine tamamen hazırlıksız yakalanması önlenmiş. (protheanlar saygıyı sonuna kadar hak ediyor.)

mass effect 3'te, liara da bir sonraki döngüye mesaj bırakma fikrini shepard'a sunuyor. eğer finalde üç seçeneği de seçmezseniz döngüyü kıramıyorsunuz ve insanlar, turianlar, asariler vs. yok ediliyor. oyun da liara'nın bir sonraki döngüye kılavuz olsun diye bıraktığı mesajla bitiyor. en beğendiğim son...

ve son olarak...

-> reaperlar, her döngünün sonunda organiklerin bazılarını kendilerine yardımcıı olmaları için etkileri altına almış: "indoctrination"

bu da mass effect'teki en şiddetli tema. özellikle finalde catalyst shepard'a seçeneklerini açıklarken kullanılan görseller olayı tamamen özetliyor.
kontrol seçeneği açıklanırken, o seçimi yapan illusive man'i görüyorsunuz.
yok etme seçeneğini açıklanırken, o seçime doğru yürüyen captain anderson'ı görüyorsunuz.

insanların yaptıkları iyi veya kötü seçimleri özgür iradeleriyle yapıp yapmadıklarını anlamalarının ne kadar zor olduğu ve hayatta her şeyin haklı çıkarılabileceği üzerine güzel bir dokundurma. bütün oyun bunun üzerine değil miydi zaten?

ayrıca galaksideki neredeyse tüm dini inançların aşağı yukarı birbirine benziyor olması ve takipçilerini teknolojiden ve/veya -daha spesifik olarak- tanrıcılık oynayıp yapay zeka üretmekten uzak tutmaya çalışıyor olması, üzerine makale yazılabilecek bir konu.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
19.12.2014 18:36