starborn

  • bıçkın (474)
  • 842
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

para biriktirmek

önceden de yazılmış, tekrar belirteyim: iki ayrı banka hesabı yöntemi bu iş için kullandığım en mantıklı yöntemdir.

enpara da iki hesap açtım. bir tanesi karta bağlı normal vadesiz hesap, diğeri de birikim hesabı diye bir nane. sırf enpara değil, neredeyse bütün bankalarda vadesiz bir yan hesap açmak mümkün. maaş gününüzden 2–3 gün sonra ana hesaptan yan hesaba olacak şekilde eft talimatı oluşturun. miktarını kendiniz belirleyin. kendi kendine birikiyor. babadan harçlık gelir, iddaa tutturursunuz, ikramiye alırsınız... o gibi durumlarda da aynen yan hesaba gömün parayı. ben şahsen bu şekilde yazın tatil yapacak ve metallica konserine gidecek kadar parayı geçtiğimiz ay toparladım (5 aydır biriktiriyordum). herhangi bir şeyden de kısmadım. daha ciddi biriktirsem daha çok param olurdu. denilenler doğru, o para elde durunca eriyor. kendinize güvenemezseniz açtığınız yan hesabı da euro hesabı filan yapın. oh mis.

konuyla ilgili ikinci tavsiyem uyanık olmak, bir şeyleri takip etmek. gömlek mi alcan? önyargıyı bırak, gir markafoni'ye, trendyol'a vs. oradan al. enpara'da kampanya mı var? bakarsın katılmak için bi para talep ediyorlar mı. şartları ve katılanların yorumlarını okursun. kafana yattıysa katıl. yemeksepeti ödemelerinde fastpay'e para iadesi mi var? aynen katıl. ben şahsen önyargılı bir insandım, bu tarz şeyleri geç keşfettim. uyanık olayım diye titan saadet zinciri vari ponzi düzenlerine de girmeyin tabii.

para biriktirmeyi hor gören yorumlara katılmıyorum. bunu söylemekten utanıyorum ama maalesef içinde bulunduğumuz toplumda para güç halini almıştır. kendini bir şekilde maddi olarak güvende hisseden insan, daha özgüvenli oluyor. birikmiş para, gerizekalı patrona siktir çekebilme imkanıdır, iş görüşmelerinde eğilip bükülmeme durumudur, zora düşen sevdiklerinize yardım teklif edebilme güvenidir ve daha nicesidir. biriktir arkadaş, lazım olmazsa da tatlı tatlı yersin.

devamını okuyayım »