stardustbenim

  • 490
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

stajyer avukat

avukatlık mesleğinin en kötü devresi olduğu konusundaki genel görüşe canı gönülden katılıyorum. az bir paraya çok iş yapılır, avukat değildir, öğrenci hiç değildir. tam bir vasfı yoktur, itilir kakılır

fakat her ofiste aynı şartlar geçerli değildir. insanca çalışma şartlarının olduğu, stajyeri meslektaşı olarak gören, avukatlık mesleği ile bağdaşmayan işlerin yaptırılmadığı ofisler de mevcuttur.

ancak sen elinden telefonu düşürmez, bütün gün bikbik bişiler yazar durur, kendinden aşağı gördüğün büronun sekreterine emir kipiyle hitap edersen o iş olmaz. sana sadece okuyup bilgi sahibi olman için verilen dosyayı yorgun olduğun gerekçesiyle geri çevirirsen o iş olmaz. staj yaptığın ofisi okul gibi görüp sana özel ders verilmesini istersen o iş olmaz.

adliyeye götürmen için verilen dilekçeyi şöyle göz ucuyla okumazsan o iş olmaz. okulu bitirir bitirmez bir hukuk bürosunda gün boyu oturacağın bir iş olup bu arada işlerin bir takım sihirli eller tarafından halledileceğini hayal edersen o iş olmaz. adliye nedir, kalem nedir öğrenmek için çaba sarf etmez, beraber çalıştığın avukatların sadece seni sömürmek için sana iş verdikleri kaygısıyla hareket edersen bir yere varamazsın.

kimsenin elinde matrixteki gibi sana bir anda yükleme yapacakları, koltuğundan kalkarken ı know usul hukuku dedirtecek bir aygıt yok maalesef. o yüzden dilinden düşürmediğin "bişeyler öğrendiğimi hissetmiyorum" şarkısı kulak tırmalıyor.belki karate kid seyretmek daha ufuk açıcı olabilir. (bkz: cilala parlat)

evet, hukuk fakültesi oldukça ağır bir eğitim verir fakat o ağır eğitime rağmen diploma seni bir anda avukat yapmaz. bütün teorik bilgine rağmen bu iş yaptıkça öğrenilir. kendi elinle takip etmediğin, içine dahil olmadığın bir süreci sadece dışarıdan takip edersen olsa olsa uzatmalı öğrenci olursun ama avukat olamazsın.

staj döneminde şartlar kötüdür, doğrudur. ama beni ha şimdi sömürüyorlar, ha şimdi beni sömürecekler diye diye olmuyor bu iş.

devamını okuyayım »
11.02.2015 13:29