starlight

  • 1221
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

mona lisa'nın abartılmış bir sanat eseri olması

vay be ne cevher sanat eleştirmenlerimiz varmış dedirten iddia. ayrıca bu sayede tabloları büyüklüğüne göre değerlendirenleri de görmüş olduk. buna göre levent metro istasyonundaki fayans cinileri kaldırıp louvre'a göndermemiz gerekiyor herhalde. bu başlık altına yazanlar ya gerçekten cahil ya da esaslı trol.

mona lisa tablosu gioconda ailesi tarafından leonardo da vinci'ye ısmarlanmış olsa da leonado da vinci'nin tabloyu hiçbir zaman teslim etmediği ve ölümüne kadar yanında tutarak çeşitli değişikliklerle daha da mükemmele ulaşmaya çalıştığı söylenir. ayrıca bu tablo sfumato tekniği kullanılarak (yani kenar çizgileri yapmadan kenarlarda renkler biribirine karıştırılarak) daha canlı bir görünüm yakalanan ilk tablolardandır. kadının göz ve ağız çevresinde bunu görmek mümkündür. dönemin ve sonrasının diğer portreleriyle karşılaştırıldığında olay daha da net görülebilir.

ayrıca leonardo da vinci arka plana oldukça karışık ve net renklerin hakim olduğu bir manzarayı havadan perspektifle koyarak mona lisa'nın sakin duruşunu ve yüz ifadesini de ön plana ve üste çıkarmıştır.

he mona lisa'nın popülerliğinin boku çıkmamış mıdır? hem de ağır çıkmıştır. ancak yine de bilinmeyen şeylerin arkasından böyle atıp tutmamak lazımdır.

dur dur bak aklıma ne geldi sözlük: mona lisa'nın öyle kaşsız kirpiksiz çikin görünen bir kadın olması dönemin kadınları arasındaki güzellik anlayışından gelmektedir. dönemin asil veya üst tabaka kadınları özellikle yüzdeki tüm tüyleri basitlik göstergesi olarak düşünüp saçın önleri da dahil olmak üzere alırlardı. koskoca leonardo da vinci'nin her boku çatır çatır çizip iki kaşı kirpiği beceremeyeceğini düşünmüyoruz değil mi?

he bi de mona lisa çizilirken kullanılan piramit tekniği (hatunun duruşuna dikkat ederseniz, ellerin önce çıkarılarak vücudun piramit şeklinde çizildiğini ve böylece hayvan gibi perspektif yakalandığını görürsünüz) daha sonra gelen michelangelo da dahil bir çok ressam tarafından benimsenmiş bir tekniktir.

heh şimdi atış serbest...

devamını okuyayım »