stig

  • mülayim ama sempatik (537)
  • 661
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

2010 kore gp

red bull'u severim, takım olarak ta iyi iş çıkarıyorlar, adrian newey bir dehadır, falandır, filandır ama hala bu iki itici pilotla devam ederlerse ben onlardan giderek daha da uzaklaşacağım.

öncelikle yarış güvenlik aracının ardında başlarken red bull pilotlarının özellikle de (hala bilmiyorum pilotların sözcülüğünü yapıyor mu) mark webber yarışın başlamaması için her türlü cambazlığı yaptılar. herhalde güvenlik aracı arkasında yarışı bitireceğiz deseler yarışmadan puanları götürecek kadar yüzsüz olurlardı. sen yarışçı değil misin yahu yarışmak nasıl istemezsin! hala inanamıyorum.

hadi bunu geçtik, 44. turun sonunda sebastian vettel telsizden söylenmeye başlıyor: "1. ve 3. virajaların frenleme noktaları görünmüyor ve yarışmak çok tehlikeli hale geldi", yarış mühendisi de bastıra bastıra "tamam anlaşıldı yarışmak çok tehlikeli" diyor. şansa bakın ki tam bir tur sonra 46. turun başlangıcında motoru iflas ediyor. çok büyük ihtimalle red bull mühendisleri vettel'in motorundaki arızayı gördü ve fia'ya baskı yaptı. ben lewis hamilton'a telsizde sorulan ışık seviyesi teyit mesajını da buna bağlıyorum ki çok büyük ihtimalle charlie whiting diğer takımlara da bu durumu danıştı.

ama işte sonunda gördük ki her iki pilotları birden finish göremedi ve ilahi adalet yerini buldu. pek iyi sayılmasalar da sorunsuz temiz bir yarış çıkaran, yarışma hırsı olan alonso, hamilton ve massa'yı kutluyorum.

edit: bu arada webber duvara çarptıktan sonra rosberg'le temastan kaçınabilirdi. neden bunu yapmak yerine üstüne gitti anlaşılır gibi değil!

http://turkiyef1.com/…-ve-rosbergin-carpismasi.html

devamını okuyayım »
24.10.2010 13:37