stockholm sen de mi

  • 9814
  • 124
  • 19
  • 0
  • dün

24 eylül 2016 moody's'in kredi notunu düşürmesi

(bkz: bu bir klasik)

ya ne olacağıdı?

ülke de alım-satım durması nedeniyle,-resesyon- insanların gelecek ipoteğini artırarak borçlanma kapıları çeşitli tedbirlerle açılmaya çalışılıyor.

kredi vadeleri artırılıyor, kart limitleri artırılıyor, karta taksit sayıları artırılıyor. her şey geleceğin yenmesi için.

bir çomaristan varmış. her şey çok iyi gidiyormuş. halk çok ama çok mesutmuş. et yiyemiyormuş ama olsunmuş. ülke zenginleşiyormuş. halk zenginleşmeyi nereden anlıyormuş. dikilen binalardan. yapılan duble yollardan. köprülerden, hava alanlarından, saraylardan, camilerden. durum iyi olmasa bunlar yapılabilir mi diyormuş çomaristan halkı.

benzin alamıyormuş, çünkü arabası yokmuş. ama duble yolları varmış. bu halkı mesut etmeye yetiyormuş. varsın et yiyemesin, reklamlarda her şeyi görmesi yetiyormuş. varsın onları giyemesin.

turizm darbe yemiş, darbe girişimi ülkenin yurt dışındaki vatandaşlarının yaz seyahatini bile en az %50 oranında yitirmiş.

içerideki halkın zaten alım gücü bitik. asgari ücreti astronomik artışla 1300 tl iken en ucuz ev kirası 500 tl imiş.

işin aslı düşünmeden yazmanın bir yolu bulunmalı. bunları düşünmek can acıtıcı. bu nedenle devam edemeyeceğim.

ama gelir adaletsizliği bu kadar bozulmuş olabilir. bu sineye çekilebilir. eğer bu adaletsizlik **sanayici kazançlarına** bağlı olsaydı. bunun adı kapitalizmdir. ama o bile bu bozulmanın dayanağı olsaydı resesyon böylesine ağır olmaz, bu kadar can acıtmazdı.

durum çok ciddi.

devamını okuyayım »
24.09.2016 02:20