sudanli zenci musa

  • 4401
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

sahibinden.com ölücüleri

donanımhaber ölücüleri başlığını görünce değinilmezse olmazlar arasına giren, sahibinden.com adlı sitede özellikle araç ve konut satışlarında kendini hissettiren şahıslardır.

sahibinden.com ilânlarına artık arz ve talep açısından yaklaşmak lâzım.

ürün/hizmet satışa çıkaran kişilerin kaydadeğer kısmı ederinden fazla primli fiyat yazıp satılırsa kâr olur mantığıyla hareket ediyor. ivedi ihtiyacı olmayan kişiler dışında geri kalanların büyük kısmı bu şekilde düşünüyor (bazen bu durum da zincirleme etki yapıp diğer ilânları da etkiliyor). fiyatların bu şekilde belirlenmesinde elbette ölücülerin etkisi var. ama özellikle araç ilânlarında dile getirilen özelliklerde büyük olasılıkla kolpalık bulunması da ayrı bir can sıkıcı unsur. ilânlara ilişkin -herkesin bildiği- klişeler sahibinden.com klişeleri başlığında görülebilir. kısaca, ilân verenler de ölü eti sunanlar olarak nitelenebilir. bir de malını övücüler var orası ayrı.

talep kısmına gelir isek, (i) hobi olarak sahibinden.com'u takip eden, (ii) pazarlık becerisini sınayan, (iii) arkadaşlarına akşam kahvede anlatacak hikaye çıkarma peşinde olan, (iv) piyasa fiyat mekanizmasını yakından izleyen, (v) ilgili satışa konu varlığın ticareti ile uğraşan kişileri muhatap olarak görürüz.

öncelikle bir araç ya da konut ilânı koyduğunuzu düşünelim.

- bu işin ticaretini yapan galericiler ya da emlâkçılar arar. fiyatın iskontolu olduğunu düşünürlerse hemen kapatmak için mantıklı fakat sizin belirlediğiniz fiyatın biraz altında teklif ederler.
- araç ya da konuta, talep artmadan hemen kapatılacak şekilde, ederinin çok altında fiyat biçilmemişse devreye öz hakiki ölücüler girer. aracınız ve eviniz için diyelim ki sırası ile 38.000 ve 168.000 tl fiyat mı belirlediniz? bunlar arar ve sırası ile 25.000 ve 100.000 teklif eder. bazı ölücüler farklı profiller kullanıp, atılan mesajlarla fiyat sınaması yaparlar.
- (özellikle araç ilânlarında) kendi malını zümrüt-ü anka kuşu sanıp takas teklifine girişenler irtibata geçer.
- acil nakite sıkıştığınız anlaşıldığı an sanılan kişilere akla mantığa sığmayacak teklifler artarak artar.
- at pazarlığına girişenler ise ayrı bir konu.

benzer özellikler konut/araç ilânı dışında başta telefon olmak üzere diğer ilânlarda da kendini hissettirir.

kısaca, herkes çakal herkes akıllı, ya tutarsa mantığı artık bu sitedeki ölücülerin temel mottosudur.

site yönetilerinin umrunda mı peki? "çok da tın" dediklerini duyar gibiyim.

devamını okuyayım »
10.05.2015 10:34