sui

  • azimli
  • şamda kayısı (715)
  • 4700
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

kadınlar kulübü

kadınlar kulübü, evet ağırlıklı olarak "kezban" muhabbetinin döndüğü bir yerdir, canım, hayatım, bitanem, bebiş, göbüş, hamiş, kociş muhabbetleri havada uçuşur. ama acayip bi yer değildir. şu anlamda acayip değildir, kendi elit muhitinizden çıkıp kk ile ilk tanıştığınızda şoka girersiniz. lan bu ne böyle bir dünya olabilir mi dersiniz. sonra zaman içinde alışırsınız. o sitenin, o çevrenin konuşma kültürü budur. mesela, orada ultrasona "ultrasyon" denir. kocişler, çocuk olmadan önce kociştir, sonrasında benim adam olur. çocuk sahibi olmak çok önemli bir olaydır, bu konuyla ilgili sağlık sıkıntısı yaşayanlar her ay toplu soğan kürleri falan düzenlerler. hamile kalındığı anlaşılır anlaışlmaz ilgili topiklere koşulur (2012 ağustos anneleri, 2013 mart anneleri gibi). bütün hamilelik süreci orada geçirilir, ay canım benim doktorum üçlü test istemedi, neden istemedi, hayatım renkli ultrasyon yapacakmış benimki, vb. sonra bu esnada aile içi sıkıntıları paylaşırlar falan filan. bebek doğduktan sonra bakımla ilgili tüm sıkıntılar burada tartışılır, öneriler verilir...

kadınlar kulübü, bugüne dek yaşadığımız o "hijyen" elitizmin içinde kaçırdığımız türkiye'dir, büyük ulusal bir kadınlar günüdür. orada ekşi sözlükteki gibi kurallar, format kaideleri falan yoktur, tek kural çoğunluğun bir parçası olmaktır. mesela sivri fikirler ortaya atarsanız hemen dışlanırsınız. bir şeyi bilimsel dille açıklarsanız tuhaf karşılanırsınız. ama kk'nın insana öğreteceği çok önemli bir şey vardır, o da bunun "acayip" olmadığıdır.

ilk hamileliğimden beri üyeyim, genelde hamilelik dönemlerinde takıldım, ilkinde ve ikincide. bir süre sonra alışıyorsunuz. o abuk sabuk diktirme, bleaching, düğünümde hangi ayakkabıyı alayım kızlar, odayı böyle yerleştirdim muhabbetlerine takılmazsanız, içeride gayet iyi eğitimli, aklıselim insanlar da var. sadece takıldıkları topikler değişiyor. orada, bilgi birikiminiz varsa pek çok insana yardımcı olabiliyorsunuz mesela, pek çok konuda. çünkü, oradaki kadınlar bilgiye nasıl ulaşabileceklerini, bunu nasıl değerlendirebileceklerini bile bilmiyorlar.

yani, evet genelleyin, kezban yuvasıdır, ama kezbanlık bu ülkede acayip, nadir görülen bir şey değildir. ha bir de "kezbanlık" neden var ve erkek egemen kültürün kezbanlığın oluşumu ve yayılımı üzerine etkileri konulu ayrı bir tartışma var, onun üzerine tez yazarım... biraz da bunu düşünürseniz, daha mutlu bir dünya bizim olabilir.

devamını okuyayım »