suicidal ronin

  • 1413
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

edebiyatımızda yer etmiş olan yılanların öcü deyiminin nereden geldigini ögrenmek.

ınsan gözündeki goruntu göz merceginden kırılıp sarı benek denilen bölgeye ters ve küçülmüş halde düşer bilindigi üzere. ve insan gözünde de küçük bir yansıması oluşur bu görüntünün. hani göze yakından baktığımızda gözün gördüğü görüntünün bir yansıması görülür ya hah ondan bahsediyorum.
işte olay burada kopuyor. o gördüğümüz görüntünün gözümüzde yansımasında.

bilindigi uzere insan gözünü canli tutan şey gözlerimizi kırpmamiz. böylece basitçe gözlerimiz sulanıyor ve kurumayıp canlılıklarını sürdürüyorlar. ama öldükten sonra haliyle göz kapakları kapanmadığı icin göz de kuruyor. ve gördüğümüz son görüntü de gözümüzden silinmiş oluyor. bu süre insanlarda çok kısa.

ama belki duyan olmuştur amerika'da maktullerini öldürmeden önce resmini çeken bir katilin yakalanmasi da bu gözlerdeki yansıma sayesinde bulunuyor. teknolojiyi kullanarak amerikalı yetkili abilerimiz maktullerin gözlerindeki yansımasındaki görüntüden katili bulmuşlardı. hatta bu olay baya heyecan yaratmış, bildigim kadariyla bir kac dizi ve filmde de hemen kullanılmıştı.

ne mi anlattim masal gibi bu kadar. çünkü olay bu. csı'deki abilerimizin yaptıgını yılanlar asırlardır yapiyor ve bu edebiyatımızda da yer ediyormuş.

yılanlar ölünce gözlerindeki gorüntü gitmez tabiri caizse gözlerine kazınırmış. ınsan gözü gibi hemen görüntü kaybolmazmış. ve bir yılan öldürülürse ve yılanın son gördüğü de onu öldüren katil olursa o görüntü gözünde kalır, başka yılanlar da o görüntüyü unutmazmış. yıllar sonra bile onca kisi arasından gider bir kişiyi öldürürlermiş sırf bu arkadaşlarının intikamı icın. hatta kimse tutamazmış arkadaşının katilini gören bir yılanı, yıllar sonra olsa bile ölüm pahasına arkadaşlarının intikamini, öcünü almaya çalışırmış.

fakir baykurt'un edebiyatımıza kazandırdığı yılanların öcü deyimi de buradan gelmekteymiş. sonrasında hatırlarsınız metin erksan harika bir film çekmişti bu kitaptan. şimdi dizisi de varmış bilmiyorum onu açıkçası.

uzun lafın kısası yılanları öldürürken bir kere daha düşünün.

ya da daha doğrusu bir canli öldürürken bin kere daha düşünün.
nacizane düşüncem.

edit : filmin yönetmeni yanlış olmuş, uyardılar saolsunlar düzelttim.

edit 2 : leyla olmusum herhalde fakir baykurt'un soyismini yanlis yazmışım ya. saolsunlar uyardılar onu da düzelttim.

devamını okuyayım »
28.07.2015 14:54