sultaniyegah

  • 321
  • 9
  • 2
  • 0
  • geçen hafta

24 eylül 2017 beko markalı ocağımızın patlaması

patlama değildir. patlama, yanıcı ve yakıcı maddelerin birikme sonrası birleşmesi ile oluşur. ya da basınç ile.

ocakların çok basit bir çalışma prensibi vardır ve tek patlama ihtimali gaz kaçağı ve birikmesi sonrası ani tutuşmadır. ancak resimlere baktığımda çok nettir ki patlama değil, temper cam kırılması/dağılmasıdır. evet yüksek bir sesle kırılır bu camlar. dünyada bu tür cam kullanan bir çok sektörde buna benzer şeylerle karşılaşılır. hatta bununla ilgili gayet teknik makaleler vardır.

olası nedenler :

1) montaj hatası: servisler bu ocakları yan ve arka duvarlara belli mesafelerde kurmak zorundadırlar. eğer üreticinin önerdiği mesafelerde kurulmaz ise sıcaklık yansıması ya da kolon teması sonrası stres nedeniyle cam kırılabilir, ama asla patlamaz.

2) kullanıcı hatası: kullanıcı cam üzerine sert ve ağır bir cisim düşürmüş ise cam tabii ki kırılabilir.

3) üretici hatası: temper cam taşıma va nedenlerle stres yüklenmiş olabilir ancak ne zaman kırılacağı ve ne kadar stres yüklendiği ölçülemez. bildiğim kadarı ile bunum henüz bir metodu yok.

4) temper cam üretici hatası: ocak üreten firmalar bu camı kendileri üretmezler ve tedarikçiden temin ederler. tedarikçi temperleme prosesinde bir hata varsa, temperleme sonrası soğutma işleminde bir problem varsa, ısıtma evresi (800c’ye kadar fırınlama) sırasında camın tüm yüzeyine sıcaklık homojen olarak ulaşamıyorsa bu durum oluşabilir. bunu anlamak için fragmantasyon ölçümü yapılmalıdır. eğer bir hata varsa bu ölçüm ile anlaşılacaktır. 5x5 cm karelik bir alandaki kırılan parça sayısı sayılarak camın teknik spec’indeki adet aralığında olduğu doğrulanmalıdır.

özetle, bu patlama değil kırılmadır. herhangi bir yaralanma ihtimali çok çok düşüktür, kırılan cam parçaları ile bunu başarmanız pek mümkün değildir.

bir bilirkişi ile gerekli analizler yapılarak neden bulunabilir.

rezalet puanım : 3/10

devamını okuyayım »
24.09.2017 20:33