sunman

  • 475
  • 4
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

htc vive

yaklaşık iki haftadır kullandığım sanal gerçeklik cihazı. google kart board ve samsung vr kullanmış biri olarak şunu diyebilirim ki sanal gerçeklik açısından çok farklı bir deneyim yaşatıyor.

geforce gtx 970 ekran kartimin bu vr deneyiminde yetersiz olacağını bildiğim için iyi bir bilgisayar toplatmaya karar verdim ve bilgisayar salı günü elimde olacak. iki adet geforce gtx 1080 ekran karti sli bağlantısıyla geliyor. i7 9700k işlemcisi var.

bu yeni alacağım bilgisayar ile şuan mevcut oyunlarda ne gibi bir değişiklik olacağını, grafiklerde ne kadar iyileştimi olacağını gözlemleyip buraya editleyeceğim.

bu cihazı aldığınızda ilk başta çok hayran kalıyorsunuz ancak zaman geçtikçe görüntünün ne kadar yetersiz olduğunun farkına varıyorsunuz ve artık bu cihaz sizi pek tatmin etmiyor

görüntünün iyileşmesi için kısa vadede en az her göz için 2k ekran çözünürlüğüne gerek var. aslında 4k ekran yapabilirler ancak 4k lık oyunları 90 fps de oynayabilmek için çok pahalı bilgisayarlara ihtiyaç var dolayısıyla şu anki teknoloji ile cihazı bu şekilde satamazlar.

bunun için 2 ya da 3 senemiz daha var diye düşünüyorum.

edit: çok iyi bir bilgisayarla ve 2 adet gtx 1080 ekran kartıyla yaklaşık 2 aydır bu cihazı kullanmaktayım tahmin edildiği gibi görüntü kalitesi çok mükemmel değil bunun nedeni ekran çözünürlüğünün düşük olması. bu sorunu gidermek için supersampling denilen işlemi bilgisayarda kullandım bazı oyunlarda değeri 2.0'a getirmeme rağmen oyunlar iyi çalıştı diyebilirim ancak sürekli oynadığım elite dangerous oyununda 1.4 ün üzerinde oynandığında görüntü kalitesinde bozulmalar meydana geliyor yani maalesef 2 adet en iyi ekran kartı bile supersampling ayarını 3.0'a getirerek akıcı bir oyun oynamanıza izin vermiyor. supersampling yerine ekran çözünürlüğünü iyileştirmelerini beklemek bence çok daha mantıklı. şu şekilde örnek vereyim elite dangerous oyununda uzay gemisinde ekran panellerine baktığımızda 1.0 değeri ile yazıları gerçekten zor görüyorsunuz bu değeri 1.4 e geçirdiğinizde yazılar daha anlaşılır oluyor eğer 2.0'a getirirseniz yazıları rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. ancak bu değer ile oyun oynamak çok zor.

onun dışında özellikle gerçek kişilerle online olarak masa tenisi oynamak oldukça keyifli. bir keresinde masa tenisi oynarken elimi yanlışlıkla duvara vurdum ve karşımdaki kişi hareketlerinden anlamış olmalı ki eline bir şey oldu mu diye sordu bana çünkü karşınızdaki kişiyi fiziksel olarak görmeseniz bile eliyle ve vücuduyla yaptığı hareketleri görebiliyorsunuz ve sesini duyabiliyorsunuz. bu deneyim kolay kolay anlatılmaz deneyimlemek gerek. kısacası matrix gerçek oluyor.

devamını okuyayım »
15.07.2016 04:52