sunsolesonne

  • aklıselim (559)
  • 563
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

beklenen büyük istanbul depremi

istanbul'da 9 ada var. bunlar prens adaları diye geçer.. sene 1009.. oysa ki istanbul'da o dönem bir ada daha var.. bizans imparatorluğu'nun hüküm sürdüğü bu dönemde 1010 yılında istanbul'da büyük bir deprem olur. ve işte o onuncu ada yani vordonosi adaları suların altına gömülür.. bu durum diğer adalarda yaşayanları çok korkutur. ancak sulara gömülen ada alüvyon bir tabakada oluştuğu için sulara gömüldüğü şu an bilimsel araştırmalarda ortaya kondu.

çağlar boyunca istanbul'da küçük ya da büyük depremler yaşandı. tarihlerle bir bakalım:

342- bizans döneminde ilk olan depremdir.
447- büyük hasara yol açtı, surlar yıkıldı.
542- çok büyük bir deprem oldu, binlerce insan öldü.
558- büyük deprem ve ayasofya'nın kubbesi çöktü.
740- büyük deprem oldu.
1231- şehir ve surlar zarar gördü.
1296- büyük deprem oldu. taş üstünde taş kalmadığı, su baskınları olduğu söylenir.
1343- ayasofya ve surlara hasar veren deprem.
1419- öyle bir deprem oluyor ki tsunami olduğu söylenir..

1488- artık osmanlı var. deprem olduğunda fatih camii'nin kubbesi yıkılıp şehirde hasarlar oluyor.

1509- büyük bir depremle uyanıyorlar. şehir yıkıldı. çok büyük bir depremdi. öyle ki 'küçük kıyamet' dendi. 4-5 bin insanın öldüğü, 10 bine yakın insanın yaralandığı söylenir. vezir mustafa paşa ve emrindeki 360 atlı süvari öldü. tarihi belgelerde istanbul ve pera'da hasara uğramayan hiçbir evin kalmadığı rapor edilmiştir. ıı. beyazıd'ın topkapı sarayındaki yatak odası çöktü. o anda orda olmadığı için kendisi zarar görmedi. evlerden vergi toplandı ve depremin izlerinin silinmesi için çalışmalar yapıldı. binlerce işçi anadolu'dan rumeli'den getirildi. ve şehir yeniden imar edildi.

1556- ayasofya ve fatih camii ile surlar hasar gördü.

1690- hasara yol açtı, çok sayıda insan öldü.

1719- şiddetli bir deprem oldu. 40 cami ve burçlar yıkılmıştı.

1766- yine kendini belli eden bir depremdi. padişahın sarayı da hasar gördüğünden ııı.murat sarayının dışında kaldı. fatih camii büyük hasar gördüğü için hemen hemen yeniden yapıldı. şehrin su şebekesi zarar gördü, insanlar su sıkıntısı yaşadı. hasar gören baruthane, yeniçeri odaları yeniden tamir edilmiştir.

1894- bit pazarı, kapalı çarşı, yağlıkçılar tamamen yıkıldı. ortaköy, beşiktaş, edirnekapı, topkapı, balat hasara uğrayan yerlerdi. uzunçarşı, tahtakale, kutucular, kantarcılar baştanbaşa harabeye döndü. gedikpaşa, kadırga, kumkapı, yenikapı, langa ve samatya'da yüzlerce ev yıkıldı, adalarda da büyük tahribat oldu. heybeliada'daki ruhban okulu dahil birçok büyük bina hasar gördü.

***şu an yazmadığım yıllarda da birçok deprem var tabi.. en büyüklerini yazdım.

tarih boyunca büyük küçük yüzlerce depremle yüz yüze gelen istanbul'da yaşayanlar bazı önlemler almaya çalıştı. ıı. beyazıd yerin altında biriken gazı, yerin üzerine vermek amacıyla binlerce kuyu açtırmıştır. tarihçiler istanbul'da evlerin ahşap olmasını da bu depremlere bağlar. sık sık deprem olduğu için ahşabı tercih ettiklerini ama yangın meydana geldiğinde bundan dolayı da çok etkilendiklerini ifade ederler.

şimdi 15 milyonun yaşadığı bu kentte sonuçlarını düşünmenin bile korkuttuğu depremdir.

devamını okuyayım »