super frog

  • mangal yürekli rişar (511)
  • 650
  • 23
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

izmir'in güncel sorunları

deniz ulaşımını yeterince kullanmamasıdır.

bilen bilir, karşıyaka tarafına verilen vapur sefer sayısı neredeyse tüm günü kapsamakta.

göztepe iskelesine ise inanılmaz az sayıda vapur geliyor. abartmıyorum, yıllardır belediye'ye bu konuda mail atarım. sürekli aynı cevabı veriyorlar: "vapur seferleri, yoğunluğa göre ayarlanmaktadır". 5-6 sene önce de aynı cevap, şimdi de... bu süre içerisinde narlıdere'nin nüfusu çıldırdı, balçova çok göç aldı hatta göztepe bile kalabalıklaştı. ancak hala aynı cevap.

halbuki göztepe iskelesi, güzelyalı, üçkuyular, üçyol, hatay, balçova, narlıdere'den gelecek yolculara hizmet verebilir; elbette verimli kullanılırsa. sefer sayısı bir deniz kenti için çok komik. ya gece eğlencesine vapurla gidip gelmek ister deli gönül. hadi eğlenceye de gitme, gez dolaş, annen - baban karşı kıyıdaysa onu ziyaret et ve geç dön. karşıyaka'da bu rahatlık var ancak göztepe'de yok. sene olmuş 2018, 18:45'te vapur mu biter? bakın 7 bile değil!

ancak bu vizyonu ben kocaoğlu ve ekibinden beklemiyorum zira "izmir'in deniz ulaşımına ihtiyacı yok, kara şeridi var" diye garabet bir laf etti kendisi. ve daha da garabet tramvay ağını getirdi (saçma bir rotası olmasa fena değil bu arada). sözde bunun amacı trafiği rahatlatmak ancak bunu amaçlıyorsan önüne gelen her yere imar izni vermeyeceksin. vermeyeceksin ki nüfus ve dolayısıyla araç artmasın. mustafa kemal sahil bulvarı'nda o an 100 araç varsa 10 tanesi otobüstür. dolayısıyla tramvay ile "trafiği rahatlatma" amacı biraz anlamsız kaldı.

güzel bir tanıtım kampanyasıyla insanları vapur yönlendirseler, vapur seferlerini arttırsalar hatta daha ufak deniz otobüsleriyle bile servis yapsalar halk inanılmaz rahatlar. ek olarak karataş, inciraltı, mavişehir gibi noktalara da ek iskeleler yapılabilir. ancak dediğim gibi, bu vizyon kocaoğlu'nda yok.

şahsen deniz kentinde, deniz kültürüyle büyümüş biz izmirli olarak taşra mantığındaki işleri ve bu işleri yapanları saygı kapsamıma alamıyorum.

bir diğer sorun ise üçkuyular'da yaşanılan inşaat terörü. istinye park yapıyorlar eski pazar yerinin oraya. askeriye'nin oradaki sahil çıkışını kapatıp adnan saygun'un oradan sahile çıkışı verdiler ve her akşam kafamız ütüleniyor korna sesinden. muhtemelen üçkuyular'dan bir alt geçit çalışması var (yanlış görmediysem) o bitene kadar bu derdi çekeceğiz.

ayrıca yeterli avm yokmuş gibi istinye park gelmesi ağır epic fail. o noktanın yol altyapısı yetersiz ve trafik iyice leş olacak. ha avm'nin yapıldığı arsanın satılması kocaoğlu ile alakalı bir durum değil. hakan tartan yaptı onu diye biliyorum (yanlışım varsa düzeltin). de yok abi işte, bizim ülkede avm fetişizmi var. ben üçkuyular pazarı'na bayılırdım (özkanlar pazarı da bu arada hile hurda ile kaldırıldı). illa pazar yerini kaldıracaksanız keşke oraya kocaman bir şehir parkı yapaydınız. her boşluğa bina dikmezsek olmaz. istinye park'ın manzarasını kapatacağı ev sahiplerinin isyan etmemesi de ayrı komedi.

bir de dedikodu olarak duyduğum, hava hastanesi'nin toki'ye verildiği mevzusu var. ölümüne betonlaştırıp içine edecekler güzelim şehrin. olan bize olacak.

devamını okuyayım »
09.05.2018 00:10