super ucamayan kahraman

  • 61
  • 4
  • 2
  • 0
  • geçen hafta

embraer erj190

borajet sayesinde kullanma şerefine erisebildigim uçmaktan en cok zevk aldığım uçak tipidir.

4er koltuk ve tek koridor ile sanki şehirler arası otobüsle havada gidiyorsunuz hissi oluştuyor. kötü bir benzetme olarak düşünmeyin aksine diğer uçak tiplerinden daha cana yakın bir uçuş sunuyor. inmesi kalkması bir olan bu ucak abileri gibi tripli değil. istese e5'e indirirsin bu uçağı o derece. çok kısa mesafede iniş kalkış yapabilir. kabin içi ferahtir ve eger kötü olmayan bir firma ile uçuyorsaniz koltuk ve koltuk aralığı olarak sizi 2 saatlik yolculukta kral ilan eder.

bölgesel jet piyasasında daha fazla pazar payına sahip olması gerekirken büyük üreticiler yüzünden hak ettiği yere gelememistir. bu uçağı alacaksın bunu ucuracak pilot bulacaksın teknisyenini ayarlayacaksin falan operatörlerin işine gelmiyor. kisa vadede yüksek kar elde ettirebilecek bir uçak değil çünkü. yolcu kapasitesi az olduğu için türk firmalarının işine gelmez. ama hepimiz biliyoruzki belirli hatlar ve önemli günler hariç yurtiçi uçuşların çoğu %70 dolulugu zor buluyor. yani erj190 ile daha ucuza halledebilecegin uçuşlar için boşuna 737 320 uçuyorsun, daha fazla havalimani giderleri daha fazla yakıt daha fazla personel gideri..

dezavantajlari yok mu bu uçağın diyeceksin. olmaz mi. 2 saatten fazla gidersen bir güzel yorar. diğer uçak tiplerine göre hava koşullarından daha çok etkilenir bu da rötar ya da iptal olasiligini artırır.

borajet batınca türkiye'de bunu kullanan kalmadı. borajetin uçakları thyye geçmişti ama sonra noldu meçhul. ülkemiz için güzel bir fırsat olabilirdi. yeni havalimanı açıldığında bunun bakımını yapacak firmalar kurup avrupa-orta doğu bölgesinin bakımlarını alabilirdik. nasip değilmiş.

devamını okuyayım »