superbi

  • 177
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

true detective

--- spoiler ---

sadece dizinin muazzam finaline bir dokunayım, buraları bir okuyayım şu müzikleri açarak dedim de, bizim yeşilçam ve holivud klişelerine aşina sözlük ahalisi, finali ve koskoca sezonu beğenmemişler. melih gökçek gibi balon patlatacaktınız sezon finalinde öyle değil mi? ulan şu hayranlık duyduğunuz, dandik yeraltı edebiyatı karakterlerinin bi benzeri rust gibi sigara içmek, otomobilde giderken kimsenin anlamayacağı bir şeyler gevelemek istiyorsunuz, hayranlığınız buna diyeceğim de dangalaklığınıza fazla vakit ayıramayacağımdan şöyle ki;

ben iki sezonu da çıtanın bu derece üstte seyredildiği başka bir dizi izlemedim. sherlock bir kenara (evet, breaking bad dahil) hangi diziyi izlemiş olduysam kurgunun oynaklaşmasıyla her zaman tempoda gözle görülür bir düşüş hissettim, fakat true detective çıtayı hiç düşürmeden 2.sezonu da bitirdi.

ilk sezon ve dizinin 2. sezonun da pek çok farkı var. en önemlisi artan karakter sayısı gibi gözükse de ben daha çok entrikanın genişlemesi olarak görüyorum. zira bu sefer masada çok daha farklı bir oyun var, rövanşa düşmemesi gereken.

ulan ama şu sezona ilk sezondan kötü diyen adam - teknik detayları dahil etmezsek- 1 saatlik bölümleri 20 dakikada bitirip şişko göbeğini kaşıyarak buraya yorum giriyor ya ona üzülüyorum.

* lera lynn sezon boyunca müzikal konseptiydi dizinin. karakterlerin ruh hallerinin eş anlamıydı.

*frank semyon karakteri işte, fenomen bu adamdır. özenip kaldırdığınız yakaları indirin arkadaşlar.

*colin farrell bitik adamı mükemmel oynamış. eski eşinin gerçeği öğrendiği o sahnede bir ton küfür kıvılcımı patlatmadım değil.

*bence bezzerides de tüm zaaflarına karşın en kuul hanım karakterlerden biri olarak damga vururken woodrugh yine dış dünyasını karartan bir çelişkiyle yaşıyordu. verilmesi gereken kayıplardan biri olarak görüyordum, finaliyle dumura uğrattı çakallar.

*2.sezonda da emeği geçen herkese nezaketen teşekkür edelim, sadece rust kopyası bir karakter koymadıkları için bile teşekkürle yuvarlanan bir kırmızı halı benden.
--- spoiler ---

düzeltme: imla. hobi olarak spoiler ibaresini unutuyorum...

devamını okuyayım »