superjet

  • 238
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

alexis de tocqueville

19 . yy da amerika birleşik devletleri kurulurken eski kıta avrupa'da beklenti, yüzyıllar sürecek bir mücadele tarihinin yaşanacağı , eski kıtada yaşanan siyasal , ekonomik ve dini iktidar mücadele tarihinin , feodal yapıdan sınıf savaşlarına kadar , amerika'da da tekrarlanacağı şeklindeydi.

alexis de tocqueville 1832 tarihli amerika'da demokrasi adlı eserinde ; amerika'nın farkının bir mücadele ve çatışma tarihine sahip olmaması durumunu tespit ederken , bu kıtanın , yeni sahiplerinin uzlaşması üzerine kurulduğunu da söylemekteydi.

tocqueville ; yeni kıtanın eskisini değil , çatışmalar tarihine sahip eski kıtanın bu yeni uzlaşma kültürünü izleyeceğini , yani avrupa'nın geleceğinin amerika olacağı kehanetini de ortaya koyuyordu.

yıllar sonra avrupa birliği süreci ile eski kıtanın ulaşmaya çalıştığı yapı, fransız düşünürü haklı çıkarırken , bu yapının kurulmasında yaşanan zorluk ve hatta bugünkü başarısızlık , eski kıtanın kanlı mücadele tarihine dayanmakla tocqueville'in haklılığını pekiştirmektedir.

öte yandan, içinde bulunduğumuz coğrafyadan amerika birleşik devletleri'ne bakıldığında garip ve anlaşılmaz görünen sosyal , siyasal ve ekonomik yapı ; kayıtlı bağış ve yardımlara izin veren seçim sisteminden , aleni yürütülen lobicilik faaliyetine , jüriye dayanan adalet sisteminden , nba draft sistemine kadar bütünüyle her şey, yeni kıtanın uzlaşma üzerine kurulu daha liberal kültür yapısından kaynaklanmaktadır.

alexis de tocqueville'in avrupa ile amerika'nın farkını ortaya koyan, iki asır öncesine dayanan eseri bu anlamda halen amerika'yı anlama rehberi sayılmaktadır.

yeni kıtanın üzerinde yükseldiği söylenen uzlaşma kültürü ve fırsat eşitliğinin tam olarak gerçekleşip gerçekleşemediği bakılan noktaya göre tartışmalıdır , ancak tartışmasız olan şey bu ideanın sadece bir konuda en başında itibaren aksadığı ve sonu iç savaşa kadar giden gerçek bir mücadele tarihi yaşandığıdır : kölelik ve ırk ayrımcılığı.

(kaynak : http://futbolhukuk.blogspot.com/ )

devamını okuyayım »