surrealistyalingercek

  • 133
  • 11
  • 3
  • 1
  • bugün

uluslararası uzay istasyonu

tanım gereği astronomik, çevresel ve jeolojik araştırmalar için kullanılan bir laboratuvardır diyebiliriz.
merak edilen özellikleri bağlamında bir şeyler yazmak gerekirse;
uzayda bir karakol gibi görev yapar,
uzay araştırmaları için bir atlama taşı konumundadır,
bir gün içinde kat ettiği mesafe, ay ile dünya arasındaki mesafe kadardır.
ortalama bir futbol sahası büyüklüğünde olan uluslararası uzay istasyonu, güneş panelleri ile birlikte yaklaşık 861.804 kg ağırlığındadır.

boyut olarak gerçekten büyük olan istasyon, eğer nereye bakacağınızı biliyorsanız dünya’dan çıplak gözle dahi görülebilir. istasyon mürettebatı genel olarak 6 kişiden oluşur. 6 kişilik ekipler 4-6 ay boyunca istasyonda kalırlar.
bu adresten iss'de ikame eden astronotların güncel listesine ulaşabilirsiniz.

eğer mürettebattın istasyondan tahliye edilmesi yani dünya’ya dönmesi gerekiyorsa bu iş için istasyonda park etmiş iki rus soyuz uzay aracı kullanılır. aynı şekilde ek mürettebat ihtiyacı olursa, yine bu astronotlar soyuz uzay aracı ile istasyona gönderilirler.

istasyonda görev yapan astronotlar; houston’da, moskova’da ve hunstville’de bulunan kontrol merkezleri ile sürekli iletişim halindedirler. bu yerlerden başka uluslararası kontrol merkezleri japonya’da, kanada’da ve avrupa’da bulunur ama istasyon sadece houston ve moskova’dan kontrol edilebilir.

edit:
bu adresten e-mail yada telefon numaranız vasıtasıyla üye olarak bulunduğunuz konuma yakın olduğu zamanlarda bilgilendirme mesajları alabilirsiniz. çoğu zaman gökyüzü açıksa çıplak gözle görülebiliyor.

dünya'ya ulaştırdığı bazı fotoğrafları ekledim:
hawaii

iskandinavya

adele adası avustralya

istanbul

salt ponds avustralya

new york

himalayalar

bolivya- laguna colarada gölü

devamını okuyayım »