susmicam

  • 1392
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

avrupa

bilimum islamcı milliyetçi ulusalcının siyasi görüşleri birbirinden ne kadar ayrı olsa da bu kıtanın yarattığı medeniyetten ettikleri nefretle ortak noktada buluşuyorlar. o eski zamanları yücelte yücelte kafalarında asr ı saadet, pax ottomana denilen şeylere olan hayranlıkları gözlerini o kadar kör etmiş ki tarih boyunca her türlü medeniyetin güçlenmek için başka gruplara yaptıklarını unutmuşlar.

modern dünya denilen naneyi yaratmış burjuvazi ve onun düşünüş yapısı bu kıtada filizlendi. her birleşip eline güç geçiren sosyal yapının yaptığı gibi avrupa devletleri de diğer zayıfları ve rakiplerini ezerek güçlendi. ama bunlar bir yana, tıpkı roma nasıl medeniyetiyle ortaçağ boyunca nasıl tüm imparatorlukları sosyal yapıları etkilediyse; avrupada son 400 yıldır aynı şeyi yapıyor. modern demokrasi, anayasal üstünlük, insan hakları ve hatta sosyal devlet bile bu medeniyetin içinden çıkmışsa zannımca günümüz dünyasında bu kadar öcüleştirilmemesi gerekiyor avrupanın.

batı medeniyeti, batı düşünüşü batı otu boku çöpü bilimum islamcı, milliyetçi, asya tipi üretim tarzcı sosyalist vs vs tarafından nefretle dünyaya felaket getiren şeyler ilan ediliyor. çok sevdiğim cemil meriç de dahil olmak üzere doğulu aydınlar bunun karşısına tamamen duygusal içi boş söylemlere dayanan doğu düşünüşünü koyuyor. vicdan, ahlak, ruh ve inanç batı medeniyetinin rakipleri. dünya tarihi boyunca o geçmiş zamanın derinliklerinde olan şeylermiş bunlar. bol hamasetli doğu tarihimizin medeniyetini oluşturanlar sac ayakları. azcık rasyonel tarihçiler hamasi söylemlerle yazılan tarihin ne kadar saçma olduğunu bilir. bence doğu aydının inkar ettiği şey rasyonelliğin pozitivizmin gelişimiyle yukardan bizi izleyen tanrının insanlığa emrettiği orta çağ dünyasına yön veren düşüncenin para etmediği gerçeği. batı aslında her insanın yaptığı pragmatizmi rasyonel hale getirdi. hukuk sistemini demokrasiyi güçlendirerek insanların çıkarları için hareket ederken sistemin kaos haline gelmesini engelledi. bizim aydınlarımızın bir çoğu ise rasyonellikten uzak insanlığı olmayan batı, vicdanlı doğu geyiklerine devam ediyor hala. burjuvalar gider yerine yeni dünyaya yön veren bir sınıf ortaya çıkar dünya değişir ilerde. ama şunu söyleyeyim doğu diye mitleştiriğimiz şey, o geri kalmış toplumların güçlüden korkusuyla sığındığı kendini rahatlattığı bir rüyadan başka bir şey değil.

devamını okuyayım »