svm

  • 12
  • 1
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

nando's

istanbul'da açılan 2 şubesiyle türkiye pazarına girmiş olan fast food zinciri. cevahir'de bulunan şubeye gitmedim ama bağdat caddesinde bulunan şubeleri tam bir kabus yaşatmıştır bu nandos aşığına. nandos'a londra'dan alışkın olanların aşina olduğu nandos kuralları ve işleyişi tamamen değiştirilmiş türkiye pazarında. şöyle ki:

- nandos severler bilirler; restoran içinde yemek öncesi ve sonrası el yıkamak için lavabolar bulunur, el yıkamak için tuvalete gitmenize gerek kalmaz, maalesef bağdat caddesinde bulunan şubelerinde bunu göremedik.
- girişte sizi karşılayan arkadaş, nandos hakkında bilginiz olup olmadığını sorar ve ona göre bilgilendirir sizi. bağdat caddesinde ki şubesinde ise maslaara oturtulduk, elimize menü verildi ve öylece kaldık, bir açıklama vs yok.
- sipariş vermek için masanıza bir garsonun gelmesini beklemez, karar verdikden sonra kasaya gider siparişlerinizi verir, hesabınızı öder ve içeceklerinizi alıp siparişlerinizin gelmesini beklersiniz. self-service olayı olduğu için siparişlerinizi beklerken istediğiniz sosları alırsınız, soft drink seçmişseniz içeceğinizi alırsınız, çatal, bıçak, tabak çanak ne gerekiyorsa alır masanıza koyarsınız. soslar masada bulunmaz, tabak çanağın oldugu yerde toplu halde bulunur, herkes istediğini alır. ama türkiye'de işler böyle yürümüyor, konforuna düşkün türk insanı garsonun ayağına gelmesini her daim beklediği için olsa gerek, siparişleri vermek için 30 dk bir garsonun masanıza gelip sipariş almasını bekliyorsunuz. siparişi alan garsonun ya aklının bir karış havada olmasından ya da müşteri yoğunluğundan orta derecede istediğim tavuğum limonlu geldi, bunu garsona bildirdiğimde ise garsonun 'tamam bunu içeriye götürüp orta acılı sosa batırıp getiririm ya da kolayı var bakın masada acılı sos var bunu dökün' tavsiyesiyle dumurlardan dumurlara atladım.
- soft drink diye tabir ettiğimiz, kolasıydı, fantasıydı vs sınırsızdır. yan masada bulunan gencin içeçek sınırsız değil mi sorusuna karşılık garsondan hayır nandos'da içecekler sınırsız değil cevabı alınmıştır. evet türkiye'de bulunan şubelerde olmayabilir ama yurt dışında öyle.
- insanlar yemek yemekden ziyade çay içmek için gelmiş gibilerdi, restoran değil kahvehane gibi habire incebelli bardakda çay servisleri yapılıyordu.
- türkçe'ye portekiz pilavı olarak çevrilen spicy rice tam bir fiyaskoydu, tadı çok farklıydı. tavuk güzel pişmişdi ama sanırım istediğim sosda gelmemiş olması ve yaşadığım talihsizlik (umarım talihsizlikdir başkaları yaşamamıştır) yüzünden pek tadını alamadım.
- garsonla yaşadığım hüsranı anlattığımda, çok ilgili davranılmış, özürler dilenmiş ve o gün yediğim menü için gift card hediye edilmiştir, bu davranışları takdirle karşılanmıştır tarafımdan.
- gözlemlediğim kadarıyla nandos'a gelenlerin çoğu londra'dan aşina olanlardı ve hepsi hüsrana uğramıştı, yeni mekan diye ziyaret edenlerde yukarda belirttiğim gibi çay bahçesindeymiş gibi çay ısmarlıyorlardı habire.

herşeyi türkleştirme çabasından vazgeçip bazı şeyleri oldukları gibi kabul etme zamanı geldide geçiyor. adam gibi chinese yemeği yapan bir yer yok, kullanılan yağlar, pirinçler vs hep türk işi ve doğal olarak aynı tadı alamıyoruz, keza italyan restorantları aynı, nando's bile türkleştirilmeye çalışılmış ve nandos severleri üzmüştür. hayır bayilik alıyorsun kardeşim orjinalini koru yaaa, bırak bildiğimiz nando's olarak kalsın, gittiğimizde yabancılık çekmeyelim.

devamını okuyayım »