sweet but salty

  • 69
  • 23
  • 4
  • 1
  • bugün

evlenirken her şeyin iyisini isteyen kadın

kapitalizmin şah damarıdır. çünkü:

"aoyyy cınım bıdı bıdı marka blendır çıkmış çok iiiiyyymiş, çaycımı da vıdı vıdı 'dan almak istiyırım. halılarım mıdı mıdı'dan olsun kabartmalı (o dönem her ne saçma sapan halı akımı varsa artık en az 2000 tl'den başlar). 30.000 tl'lik bi oturmae grubu göörrdüm renkleri şaaahane. al bana nouuuluuurrr..." diye sürer gider.

insan tabii ki de evi için en güzelini ister hele bir de ilkse ama benzer kalitede biraz farklı ama "fiyatça uygun" ve şık şeyler dururken bir mutfak zımbırtısına da 500 tl bayılmak biraz israftır.

masraflar bununla da bitmez daha düğün salonu ve gelinlik, damatlık vardır. hanım kızımız sadece bir gün giyeceği gelinliği kiralamaz vıdı zıdıyano moda evinden gider satın alır, gitti mi ona da bi 7000-8000 tl. sonraaa düğün saraylar gibi bir yerde olacak, kırda oluyorsa da en kralı olacak bi takribi 30.000 tl (en iyi ihtimalle). özetle böyle. altını falan söylemek bile istemiyorum, evlenecekler de bir zahmet ona göre altın alsın çok kıymetli eşlerine.

insan kanaat etmeyi bildiği takdirde bu masrafları neredeyse yarı yarıya düşürecek alternatifler mevcut. maddi durumun iyi veya kötü olması mesele değil, para denilen şey bir gün tükeneceği için alternatifli şeylerin en pahalısına savrulması da anlamsız oluyor. ama durum tam bir yarış halini almış halde. artık insanların bu çar çur etme savaşından midem bulanıyor. 10.000 tl'ye oturma grubu ne yav. ben onla bütün evi döşerim. 3000 tl'ye avize, yok zıkkım. bi şeyiniz de eksik kalsın ölmezsiniz.

hemcinslerimin saçma sapan bir şekilde eşlerini zora sokma merakını anlamıyorum, hele bir de tazecik bir yuva kurarken. en güzel yıllar para hesabıyla, kavgalarla geçerken, arada yitirilen duygular da cabası. evlendikten sonra saygı,aşk, sevgi, çaba, sadakat, fedakarlık vb. ön plana çıkıyor ki para mutluluğu üzerine kurulmuş çoğu ilişkinin çatırtıları da o mutluluk kadar büyük oluyor.

akıllara zarar gelin programlarına (bkz: gelin evi) yenisini eklemek istiyorum. adı da "gelinlerin savaşı" . allah sonumuzu hayır etsin ne diyeyim.

devamını okuyayım »
15.09.2018 16:58