swiss army

  • 1132
  • 8
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

bireysel emeklilik

arada bir bakıma ihtiyaç duyan ama bakımla bile gideri belli bir yere kadar olan yatırım aracıdır. altı aydır ellemediğim bir bireysel emeklilik hesabına girip fon dağılımını değiştirdikten sonraki sinirimi aşağıya dökmek istiyorum:

ekonomi-finans alanında eğitimsiz sıradan vatandaş bendenizin karşısında yılların ticari itibarı ve too big to fail bir sistem varken diyebileceklerim kısıtlı. ancak rakamlar gösteriyor ki adı önemli olmayan bir emeklilik şirketinde açılmış söz konusu bireysel emeklilik hesabı, ilgili bakanın geçen günlerdeki beyanına yakın bir şekilde zarar etmiş zira seçtiğim fonlar pek süper değil imiş. şirketin 20-25 çeşit fonundan doğru olanları seçmemişim.

fonları değiştirmeden önce bireysel emeklilik şirketinin diğer fonlarını inceledim. "fonun arkasında x ve y yatırım araçları var, bunlar da z ve t oranlarında" diyip daha da ötesini getirebilen biri olmadığımdan açtım fon grafiklerine baktım. enflasyon altı getirili ve faize dayalı "güvenli" fonlar dışında grafiklerin çoğu birbirine benziyordu, benzetme yapmak gerekirse fonların birisi kayısı diğeri de şeftali fonu; aynı zamanda fiyatları neredeyse aynı miktar artıp, aynı zamanda fiyatları azalan fonlar, aralarında bir balkabağı, hamsi veya lüfer fonu yok. grafiklerin bana söylediği, geçmişteki bir fiyat dalgalanması fonların çoğunu aynı şekilde etkilenmiş, bir fondaki dalgalanmayı diğer fonların durağanlığı veya ters yöndeki hareketi ile dengelenememiş. benim yeniden keşfettiğim bu amerika için google nötr portföy gibi birşeyler çıkartıyor ama arkasındaki matematik sıradan insan için biraz ağır.

maalesef balkabağı fonu çıkana kadar bireysel emeklilik sisteminin tek faydası fon işletim gelirleriyle plaza insanının buzlu badem* yiyebilmesi. yatırım araçlarının çeşitlenmemesi, plaza insanının tembellğinden veya ülkemiz piyasasının koşullarının buna müsait olmamasından kaynaklanıyor olabilir, bilemeyiz.

devamını okuyayım »
11.04.2016 07:49