swiss army

  • 1110
  • 1
  • 1
  • 0
  • dün

tayland mutfağı

bizdeki nizami bir etli kuru fasulyeyi düşünün. oradaki et-fasulye kütlesi oranının aynısı, ortalama bir tayland yemeğindeki baharat-yemek oranıdır, gördüğüm kadarı ile. normal biriyseniz tuvalette bir sıkıntı olmuyor, merak etmeyin.

türk bünyesinin tahammül edemeyeceği birkaç bileşen barındırır tay halkının mutfağı:
- domuz eti kokusu nedeniyle diğer deniz ürünlerine yönelmenizi sağlayacak, karides yemekten bıkmanızı sağlayacak et türü. dana etli yemeklerin suyunda kokusunu alabilirsiniz.
- hindistancevizi sütü, az miktarda kullanıldığında lezzetli olabilen birşey ancak bizdeki et suyu gibi çorba temeli atmak için kullanılıyor bol miktarda. sizi acı ve baharattan önce yoracak tat, hindistancevizi sütü tadıdır maalesef.
- acı biber konusundaki temel sıkıntı, bizdeki acıdan farklı bir tada sahip olması, daha bir lezzetsiz yakıcı. acı miktarından değil tenkidim, ama bu tattan. bir adana-maraş-urfa biberi değil, acı biberleri.
- fish sauce, size masada her gördüğünüz sosu yemeğinize katmamayı öğreten bir sos türüdür.
- kurutulmuş deniz ürünü: etrafta açıkta fish sauce şişesi görmüyorsanız ve gayri sıhhi bir koku alıyorsanız, kaynağı odur evet.
- durian: tayland, dünyanın bir numaralı üreticisi. dikenli kavun gibi şeyler satılan meyve tezgahları ile size 'nerede lan bu belediye, çalışmıyor mu' dedirten lağımsı koku arasındaki bağlantıyı kısa zamanda kuracaksınız, eminim.
- taze baharat: bizim baharat dediğimiz şey, adamların ülkesinde ağaçtan koparılabildiği için, kurutup uğraşmıyorlar. çorbanızdan öbek öbek çıkan üzüm salkımı gibi şeyler taze karabiber olabilir. aman dikkat. mutfağımızda ucundan kullanılan kişniş gibi şeyler de bolca kullanılıyor. bir yandan da demek istiyorum ki tatları çok iyi. ilk birkaç kaşıkta çorbanızı çok sevmenizi sağlarlar.
- palmiye yağı: türk damak tadı, içine yeterince kakao ve fındık basılmadan* palmiye yağını tolere edemiyor. buna susam yağı da ilave olabiliyor. sözlük ortamında kendisi için methiyeler düzülmüş olsa da çok iyi birşey olmadığını söyler wikipedia.

bunun dışında, güzel şeyleri de vardır tay mutfağının:

- limon otu tatsızdır denmiş diğer entrylerde.. yaw ben yolda koparıp yedim süper birşey, keşke olsa da burada kullansak..
- karides: kurutulmuş balık ve domuzlu et yemeklerinden kaçıp sığındığınız limandır karides. ucuzdur da, adamların memleketinde.
- meyve: longan, rambutan ve mangosteen, restoranda önünüze rakı mezesi meyve tabağı şeklinde gelmiyor olabilir ama pazarda çarşıda satılıyor, onlar da tay mutfağının parçaları, bu nedenle. yenilesi şeylerdir. ancak, aynı tezgahta görüp, rengine vurulup aldığınız pitaya ile saman tadını meyveden alabilirsiniz. turşu meyve diye birşey de var, denemeyin bile.

devamını okuyayım »
15.05.2011 19:14