sydney carton

  • azimli
  • anadolu çocuğu (341)
  • 1316
  • 26
  • 3
  • 1
  • bugün

windows 10

"olmamış, kötü, otur sıfır" gibi yorumlardan ziyade "peki ne yapmalı?" diye sormak daha yapıcı olacaktır. microsoft'u ben de sevmiyorum, günahımı vermem ama pc platformunda istesek de istemesek de en nihayetinde kullanacağımız bir os windows 10.

2013'ten bu yana win8.1 kullanıyordum ve her ne kadar bazı yazılımları güncellesem, eskilerini uninstall etsem de, ya harddisk'in bir yerinde, ya registry'de ya da idle konumunda arka planda bir yerlerde o yazılıma ait tortular kalıyor. internet kafecilerin "format atınca iki kat daha hızlanıyor" miti de bununla alakalı, ne registry kalıyor ne boot ne de arka plandaki servisler, haliyle daha hızlı hissettirecek tabi.

bir ay önce win10 pro x64 kurdum. 8.1'e göre daha hızlı açıldı diyeceğim ama iki yılın birikimi vardı, belki 8.1'i yeniden kursam aynı sürede açılacaktı, denemedim. gözüme çarpan ayrıntıları paylaşmak istiyorum:

- öncelikle kurulum bittikten sonra çok fazla ayar çekmeniz gerekiyor. settings arayüzü güzel olmuş; ilk yapılacaklardan biri eğer tablet kullanmıyorsanız "tablet mode => off" yapmak. ardından privacy ayarlarını da biraz sabrederek kapatacaksınız çünkü win10 yaptığınız her şeyi microsoft'a göndermeye hevesli, bir sürü "bilgilerimi paylaş" ayarı var, teker teker off diyeceksiniz. offfff!

- indexing option'dan modify deyip indexing'i kapatınca 8.1'deki gibi kendi kendine açıp harddiski yormuyor, idle moddayken salak salak tarama yapmıyor. ssd kullanıyorsanız, harddiskinizi yormamak adına harddisk ayarlarına girip "allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties" kutucuğunu boş bırakmanız tavsiye edilir.

- run => task scheduler'daki ayarlar daha serbest; bilgisayarın arka planda neyi tarayıp, hangi servisi sunacağını daha rahat görüyorsunuz. eğer office, spss, nvivo, sonar, finereader gibi sık kullanılan yazılımlar yüklüyse, abidik gubidik tarama veya update görevlerini iptal edebiliyorsunuz. özellikle office'in "office 15 subscription heartbeat", "officetelemetryagentfallback", "officetelemetryagentlogon" gibi microsoft'un bilgi toplamaya yönelik arka planda çalışan özelliklerini iptal etmek bilgisayarı oldukça rahatlatıyor. bununla birtlikte "microsoft office 15 sync maintenance for %bilgisayarınızın adı%" ve her ne kadar kapalı tutsanız bile arka planda çalışan "updater"ları kapatmanızı tavsiye ederim.

- office15 ve office16, kurulduğu klasörde arka planda çalışan, sürekli güncelleme ve senkronizasyon soran iki farklı dosyayla geliyor. bunları manüel olarak silseniz de internete bağlı olduğunuz için yeniden peydahlanıyor, respawn oluyor tabiri caizse. bunu engellemek için ben bir .bat dosyası hazırladım, şunları yazıp o .bat dosyasının shortcut'ını startup klasörüne (run => shell:startup) attım ve özelliklerine girip "run minimized" deyip advanced (gelişmiş) özelliklerden "run as admin" dedim aksi takdirde dosyaların silinmesi için yönetici onayını istiyor ve silmiyor.

-- del /q /f "c:\program files\microsoft office\office15\msosync.exe"
-- del /q /f "c:\program files\microsoft office\office15\msouc.exe"

- task scheduler (local) => task scheduler library => microsoft => windows => diskdiagnostic alt menüsündeki "microsoft-windows-diskdiagnosticdatacollector"ü disable yapmanız, windows'un harddiskinizde sürekli tarama yapmasını engelleyecektir.

- programs & features'da (program ekle/kaldır) "turn windows features on or off" penceresinden microsoft'a ait salak saçma işe yaramaz ne varsa uninstall edebiliyorsunuz: bunların başında internet explorer 11 ve media features (media player) geliyor.

- en sevdiğim yeni özellik, command prompt (cmd) içinde ya da dışında kopyala + yapıştır yapabilmemiz, önceden yoktu. cmd'de anlık yapmak istediğimiz bir şeyi .bat dosyası hazırlamadan dışarıdan kopyalayıp cmd'ye yapıştırabiliyoruz. pratik.

- makale, tez, araştırma yapan veya ekran karşısında saatlerce okuyup yazanlar için 8.1'de olduğu gibi yine pencere içeriğinin renk seçeneklerini kapatmışlar: her şey bembeyaz. bu insanlar gözlerimizi düşünmüyor! bunun için yine regedit'e bir iki ayar çekmeniz gerekiyor:

-- regedit'i yönetici olarak çalıştırın (run as admin). "hkcu\control panel\colors" alt klasöründeki ve yine ".\desktop\colors" alt klasöründeki "window" string'lerinin değerini ben 192 192 192 yaptım (rgb değeridir, normalde 255 255 255'tir, beyazı açık gri haline getirdim).

- microsoft'un henüz tanıtmadığı dark theme için yine registry'de ayar yapmanız gerekiyor, çünkü default olarak kullanılan tema "light theme", bu light theme'i kapatmak otomatikman arayüzü dark side'a geçiriyor: "hklm\software\microsoft\windows\currentversion\themes\personalize" klasöründeki ve "hkcu\software\microsoft\windows\currentversion\themes\personalize" alt klasöündeki "appsuselighttheme" string'lerini 0 yapın.

- windows 10'un en büyük sorunu, simge ve metin boyutunu %100'den %125'e aldığınızda dpi'i orantılı olarak adapte edememesi: "control panel\all control panel items\display"de "set a custom scaling level" deyip %100'den %125'e getirdiğinizde, açtığınız pdf dosyalarından tutun da yazılım kurulumu pencelerine kadar hemen her pencerenin içi flu (blurred) görünüyor. bunu çözmenin yolu yine registry'de saklı fakat ayarı değiştirdiğimizde çözünürlük düzelse de (flu görüntü gitse de) windows bir sonraki restart'ta ayarları sıfırlıyor. bunu engellemek için de startup'a yine bir .bat dosyası hazırlamak gerekiyor:

-- reg add "hkcu\control panel\desktop" /v dpiscalingver /t reg_dword /d 0x00001018 /f
-- reg add "hkcu\control panel\desktop" /v win8dpiscaling /t reg_dword /d 0x00000001 /f
-- reg add "hkcu\control panel\desktop" /v logpixels /t reg_dword /d 0x00000078 /f

-- en baştaki "dpiscalingver" hex değeri, o da normal koşullarda 1000, decimal olarak 4096'ya tekabül ediyor fakat bu ayar %100 için. %125 yaptığımızda dpi'ın 24 birim artması gerekiyor yani 4120 olması gerekiyor, onun de hex değeri 1018; bu yüzden ilk satırı 1018 şeklinde değiştiriyoruz. windows 10'un problemi burada, her restart'ta bu değeri 1000'e geri alıyor. biz de .bat dosyasıyla yeniden 1018 yapıyoruz.

not: custom scaling'i %125 yapmayanlar için son işlemleri yapmaya gerek yok. gözüme çarpan düzeltme / değişiklikleri ilave edeceğim.

devamını okuyayım »
17.10.2015 15:02