sylarcan

  • 1519
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ümit özat

ümit özat istisnasız her bakımdan haksız. kendisini yeterince ifade edemediği için haklıyken haksız duruma düşmüş diyenler olmuş, evet kendini ifade edememiş ama edebilseydi gene de haksız olacaktı. çok basit ifade ediyorum bak, hiçbir hal ve şartta haklı değil, cinsiyetçi, dar kafalı. oyunculuğunda gördüğümüz futbol zekasını günlük hayatta da muhafaza ediyormuş onu gördük.

'antrenman bilgisi' diyor mesela, karşısındaki kadının 'antrenman bilgisi' olmaması onun kadın olmasıyla alakalı değil, futbol oynamamasıyla alakalı. profesyonel futbol oynamamış hemen hiç kimse 'antrenman bilgisi' bilmiyor. bu 'antrenman bilgisi' bilmeyen, dolayısıyla ümit özat'ın deyimiyle 'futboldan anlamayan' kişinin kadın ya da erkek olmasıyla alakalı bir durum değil. ümit özat bu yüzden cinsiyetçi, çünkü cinsiyetle alakalı olmayan bir durumu kendi kafasında karşısındakinin kadın olmasına bağlıyor.

tekniği ve futbol zekası ümit özat'ın en müthiş zamanındaki halinden on kat ileride olan bir alman kadın milli takımı futbolcusunu getir karşısına, 'antrenman bilgisi' de olsun, ümit özat ona da 'futboldan anlamıyor' diyecek. niye? çünkü ona göre 'futbol erkek oyunu'.

kadınların futbolla erkekler kadar ilgilenmiyor olması da ümit özat'ı haklı yapmıyor. o zaman da 'futbolla ilgilenmeyen kadın futboldan anlamaz' diyip oturacaksın, zira futbolla ilgilenmeyen erkek de futboldan anlamıyor. yine kadın/erkek olmayla ilgili bir durum yok, kişinin futbolla alakasına bağlı olarak değişiyor.

türkiye'deki futbol programlarında kadınlara güzel oldukları için yer veriliyor olması da (böyle bir şey var yok orasına girmiyorum bile) ümit özat'ı haklı yapmıyor. bu fikir de kadınların neden futboldan anlamadığına bir açıklama getirmiyor, sadece televizyon yayıncılığıyla ilgili bir durumdan bahsediyor. bunun dışında bir topun kaleye sokulacağı bir oyunu bir erkeğin bir kadından daha iyi anlayacağı fikrini gerekçelendirebilecek hiçbir yargı içermiyor.

yanındaki kadının futboldan anlamadığını düşünüyorsan 'bacım sen futboldan anlamıyorsun çünkü ön libero o işe yaramaz şu işe yarar' diyeceksin, biz de buraya gelip 'kadına sen futboldan anlamıyorsun dedi cinsiyetçi gerzek' diye bikbik yapanlara gereken cevabı verecez, 'kadın gerçekten anlamıyor' diyecez. ama 'kadınlar futboldan anlamaz' şeklinde bir yargı cinsiyetçidir. 'türkler pis kokar' yargısı nasıl ırkçıysa bu da öyle cinsiyetçi. gerzek gerzek gelip 'ama o da amı var diye programa çıkartılıyor' diye dolanmayın burda allahın adını verdim. teorik olarak futbola bir erkek kadar ilgi duyan ve takip eden ve belki oynayan bir kadının bir erkek kadar futbol bilgisi olmasının (ümit özat deyimiyle 'futboldan anlamasının') önünde hiçbir engel yoktur. bugüne kadar tanıştığınız bir buçuk milyon kadının tamamının futbol konuşurken salak salak yorumlar yapmış olması ya da televizyonda futbol programlarına çıkan kadınların tamamının çok güzel olup (size göre) teknik taktik bilmiyor olması bu durumu de-ğiş-tir-mez. na bu kadar basit.

videonun tamamını izlemeye sabrım yetse söylediği her şeye tek tek cevap verecem de gerek yok, adam haksız. fazla kurcalamayın bence, ortalık feminist dolmasın.

devamını okuyayım »
25.09.2012 02:17