sylvester standalone

  • azimli
  • anadolu çocuğu (341)
  • 1440
  • 8
  • 3
  • 0
  • dün

kobani ikiyüzlülüğü

kobane, kobani ya da ayn-el arab. her neyse...

türkiye gündeminin son bir ayına bakıyorum; sanki türkiye'nin tüm iç/dış problemleri bitti, tüm makro-mikro ekonomik göstergeler süper, eğitim sistemi harika, iş kazaları konusunda çağ atladık, işssizlik yok, gençler gelecek kaygısı çekmiyor, ab'ye girme konusunda kayda değer ilerlemeler kaydettik, konuşulacak başka mevzu kalmadı, bir aydır gerek sosyal gerek yazılı ve görsel medyada tek meşgalemiz: ışid kobane'yi alır mı alamaz mı? kobane düştü mü düşmedi mi? bayrak dikti mi dikmedi mi?

ışid zaten sınırda onlarca köyü aldı. ışid'e türkiye'den hatırı sayılır katılım var, adamlar zaten aramızda dolaşıyor. yani ışid'in türkiye'ye saldırı planlaması için kobane'nin düşmesine gerek yok. ama öyle bir lanse ediliyor ki kobane sanki türkiye'nin sınırdaki karakolu, ışid heryeri kuşattı, kobane'yi alırsa sınırı delecek, türkiye'ye sızacak. bu noktada ciddi bir algı manipülasyonu yapılıyor. medya da buna ciddi destek sağlıyor. insanlar artık kobane'nin türkiye için çok çok önemli olduğu hissiyatına kapıldı. ki kobane türk topraklarında değil.

gelelim diğer mevzuyaa,

ışid bu süreçte kobane'ye gelene dek binlerce şii/nusayri arabı, türkmeni ve diğer etnik kimliğe mensup binlerce kişiyi katletti mi? katletti. hdp o zaman neredeydi?

kendimden örnek vereyim. ben arap kökenliyim. hdp'nin arap/türk/süryani katliamları ile alakalı tek bir söylemine rastlamadım. hdp kanadından hiç kimse bu denli duyarlılık göstermedi. hdp'den kimse arap/türkmen bölgelerindeki katliamlar için protesto çağrılarında bulunmadı. kimse bu insanların hakkını böyle savunmadı. türkiye partisiyim diyorsan, türkiye partisi gibi davranacaksın.

katliam katliamdır, vahşet vahşettir. ve vahşetin kurbanlarının kimliği olmaz. kürt de ölmesin türk de arap da süryani de ermeni de.

ama bakalım bir; kobane mevzuunda iki yüzlülüğün en bariz şekli yaşanıyor: ölen kürt değilse hiçbir şey yokmuş gibi davran. ölen kürt olursa direniş marşlarıyla sokaklara in, provokasyon yap. yak yık, kamu malına zarar ver, sosyal medyada dezenformasyon yap, gezi olaylarıyla bağdaştır ve bütün bunları sosyalizm adı altında gerçekleştir. hayır efendim sen sosyalist falan değilsin. enternasyonalist hiç değilsin.

bu noktadan bakıldığında görülüyor ki türk ulusalcısı da kürt ulusalcısı da aynı. iki taraf da çuvaldızın ucu kendisine batana kadar sesini etmiyor. ne zaman kendi canı acıyınca viyaklıyor. birbirlerinin kopyası.

burada bir özeleştiri de yapıyorum. ne yazık ki, bir dönem sırf türk ulusalcılarına ve akp'ye iyi muhalefet yapmaları- en azından öyle görünüyorlardı- türkiye'deki diğer ezilen kesimin ve azınlıkların sembolik de olsa sözcülüğünü üstleniyor olmaları nedeniyle hdp/bdp vs her ne derseniz bu oluşuma bir sempatim vardı.
kötünün iyisi diyordum. ne de olsa ezilmişin halinden ezilmiş anlar diyordum vs vs.

ancak şu son olaylar resmen tüy dikti. aynısınız arkadaş işte. türk ırkçısı neyse, kürt ırkçısı da o. hep kendiniz için varsınız, asla türkiye partisi olmadınız ve görülüyor ki olamayacaksınız. siz de sizin insanları sokağa dökme, kargaşa çıkarma gayretiniz de türkiye partisi olmadığınızın göstergesi.

umarım şu son süreç, benim gibi bu yanlışa düşmüş olanların gözlerinin açılmasına bir nebze de olsa yardımcı olur.

son olarak; umarım oradaki olaylar tez zamanda son bulur. umarım insanlar ölmez. katliamlar yaşanmaz. tekrar söylüyorum vahşetin dini, dili, ırkı olmaz.

devamını okuyayım »
07.10.2014 17:33