sylvester standalone

  • azimli
  • anadolu çocuğu (341)
  • 1433
  • 5
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

bir otelin kalitesiz olduğunu gösteren detaylar

dün başlığı açarken ilk entryi mobilden yazmıştım. çok fazla detay vermemiştim ancak gelebilecek tepkileri tahmın ediyordum.

- bu dediklerin dünyanın en lüks otellerinde de var, girişte provizyon alırlar, parkı paralıdır vs.

sanırım hala "kalite" = "pahalı "algısı var. kalite'nin en basit tanımı şudur: beklentilere uygunluk. benim beklentilerimi karşılamıyorsa isterse 7+ yıldızlı olsun, benim umurumda olmaz.

işim gereği çok fazla seyahat ediyorum, çok fazla otelde kalıyordum bunların arasında 5 yıldızlı olanlar da oldu; 3 yıldızlı olanlar da . o yüzden bayağı bir gözlemleme yapma şansım oldu. o yüzden gelen tepkilere açıklama getireyim;

- tüm oteller girişte provizyon alır: evet alır. ama booking.com gibi net üzerinden rezervasyon yapan müşterilerden zaten ön provizyon alan bazı oteller müşteri otelden çıkış yaptıktan sonra ödemeyi alabiliyorken sanki bir yere kaçacakmışız gibi peşin almaları ucuzluk belirtisi.

- bellboyların tutumu normal, az para alıyorlar vs: hiç unutmam bir gün taksim civarında lüks sayılabilecek bir otele giriş yaptım. elimde çanta, resmi giyimliyim. yani hayatında ilk kez otele gelen tipi yok. ama kardeşimiz sağolsun klimanın nasıl açılacağından, minibar'da neler olduguna dek yavaş yavaş anlattı her şeyi. sabrımı bozmadan dinledim. en başından bahşişini verip savacağım bundan sonra. kusura bakmasınlar.

- otoparkı ücretsiz yaparlarsa herkes girer: duydugum en saçma bahane. belli bir seviye üzerindeki otellerin özel park alanı olur. dikersin oraya bir güvenlik, otel müşterisi olmayanların araçlarını içeri almazsın. çok mu zor bir olay ben anlamıyorum.

banyoda bedava diş fırçası, diş macunu, traş seti hatta hijyenik kadın pedi koyan nice 3 yıldızlı oteller gördüm ki; benden tam puan aldı. böyle ufak detaylar insanları mutlu eder. ama nice lüks oteller de var ki, mini boy bir diş macununu 10 liraya satmaya kalkar. odada içecek bir yudum su koymaz, su ısıtıcısı koymaz, sorsan yıldızı bol diye kalitelidir.

yine güzel bir örnek vereyim; kayseri'de yıldızı olmayan butik bir otelde kalıyordum; her akşam saat 8 de sıcak süt/meyve servisi vardı. kahvaltısı on numaraydı. hala kayseri'ye gittiğimde o otele gitmeye çalışırım, daha lüks oteller olmasına rağmen. böyle güzel detaylar müşteriyi bağlar.

bir otelin ismine değil hizmetine para verirsiniz. sonuçta müşteri sizsiniz, hizmet bekleyen siz, hizmet sunan onlar. beklentilerinizi karşılamıyorsa da eleştirmek sonuna dek hakkınızdır.

devamını okuyayım »
22.08.2015 17:41