syriani

  • 351
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

vladimir putin

putin ismini ilk kursk denizaltisi battiginda nato'nun yardim onerisini reddedip 100'den fazla murettebatini bile bile ölüme terkettiğinde duymuştum. aynı yıl grozni'de yaptıklarını azıcık duyuyorduk haberlerde. birkaç yıl sonra beslan rehine krizinde artık putin'i tanımıştım; ikinci gününde arkadaşlarla konuşurken iddialaştık hatta, benim tanıdığım putin içerideki herkes öldürür yine de pazarlık yapmaz, demiştim ve maalesef o iddiada haklı çıkmıştım.

çoğumuz abd ve rusya gibi ülkelerin liderlerini ve yönetimlerini kendi basiretsiz siyasetçilerimizle karıştırıyoruz. email sızıntısı yüzünden libya'da öldürülen büyükelçi hillary'nin başkanlığına sebep oldu. ne abd halkı ne de fbi ve diğer devlet örgütleri bunu affetmedi. putin, uçak düşürme olayında bizimkilere diz çöktürmekle kalmadı, ayakkabılarını öptürdü nerdeyse. çünkü ibretlik bir durum yaratmak zorundaydı ki kimse buna bir daha cesaret edemesin.

şimdi gariban aktroller ve akp'ye yakın çevreler bu suikasti fetö vs diye savruşturmaya çalışıp içe doğru dışkılarken rusya'nın bu olaya cevabının birlik-beraberlik-kardeşlik olması için 4444 duası okuyorlar. buna acımaktan başka bir şey gelmiyor elimden. hadi fetö vurdu, sen korumak zorundasın, hadi vuruldu koruyamadın, senin polisin nasıl bu işe karışır, hadi senin polisin katil oldu, nasıl el-nusra ve el-kaide militanı gibi slogan atar, hadi onu da yaptı, nasıl halep'in intikamı der ve bu cinayetlerin devamıyla tehdit eder...

bu meseleyi rusya için ölüm kalım meselesine dönüştürdüler. hatırlarsa zatı şahaneleri, rusya çıkarları uğruna putin, "suriye'yi erdoğan ve suudi müttefikleri için büyük stalingrad'a çevireceğim. adolf hitler'den daha berbat olamazlar" demişti. şimdi mesele rusya için var olma aşamasına geldi ve türkiye gibi artık nato şemsiyesi bile tartışmalı üçüncü sınıf bir ülke, rusya açısından stalingrad'dan daha fazla yükleneceği bir cephe haline geldi.

ha bir de şunu hatırlamak lazım. yok ertesi gun büyükelçiler toplantısı olacakmış, yok ilişkilerimiz iyiymiş ama fetö bozmuş filan, bunlarla ancak çocuk kandırırsınız. türkiye'deki akp'ye oy vermeyen %50'nin bildiğini bütün dünya da biliyor. şu an dünyada radikal islamın beslendiği ve sıçrama tahtası olarak kullandığı en büyük platform türkiye. hem abd hem de rusya ile ayni anda dusman olmak ise tarihin en buyuk diplomatik basarisi. olan yine bize olacak diyorum, ama umudum şu ki hem doğu'da hem de batı'da bu sorumsuzluğun faturası halka değil açıkça türkiye'nin idarecilerine kesiliyor.

devamını okuyayım »