tagu

  • 86
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

kapalı maraş

post apokaliptik mekan.

1998 yılından beri kıbrıs'a gelip gidiyorum, yaklaşık 10 senedir ise kıbrıs'ta ikamet ediyorum. geldiğim ilk günden beri o otel mevzusunun tarihi ertelendi durdu. 2001, 2012 derken 2016'ya kadar doluyduya gelmiş. bi' de askerler arasında konuşulan "toyota'nın ilk logosu burdaymış, alıp getirenlere 1 milyon yuro veriyolarmış olum" geyiği var. uzun lafın kısası hakkında çok efsane var. burdan sonra yazacaklarımda da yalanlar olabilir, yeşili yakın bilgilendirin.

- yunancada adı varosha olarak geçiyor. bu kesin, yok yanlış falan diye mesaj atmayın rencide ederim.
- bu alanda sophia loren'in evinin bulunduğu ve bu eve askerler dahil kimsenin sokulmadığı söyleniyor. sözde kapısında bir rum ve bir türk askeri beklermiş.
- ingiltere kraliyet ailesine ait bir otel mevcut. bahsedilen ilk yedi yıldızlı otelin bu olduğu söyleniyor. ayrıca bu otel şuan birleşmiş milletler üssü olarak kullanılıyormuş.
- bu alanda dünyanın o zamanki ikinci büyük diskosu bulunuyormuş.
- toyota muhabbetini yukarıda yazdım zaten.
- yanında bulunan halk plajının (palm beach oteli plajın yarısına sahip, diğer kısmı halk plajı) ucuna kadar yürüyüp ufuğa kadar uzanan boş binalara bakabilirsiniz. gözüken manzaranın en ucuna kadarki alanın kapalı maraş bölgesi olduğu söyleniyor.
- bu bahsettiğim plajın sonunda bir kulübede kktc polisi nöbet tutmakta. bir kere orda denize girerken hoşsohbet bi' memurla muhabbete girmiştim. "yüzerek geçeyim mi ihi ihi" şebekliğime "istersen geç ama ordaki suda hareketsiz olmasından dolayı bilmem ne canlıları* doluştu, ağzına sıçar" dedi. ağzına sıçar demedi de, demeye getirdi.
- türk askerlerinin ve rum askerlerinin kendi sınır bölgelerinde bir yere kadar girebildiği, ortada kalan kısmın ise sadece birleşmiş milletler askerlerine açık olduğu söyleniyor.
- asker bir tanıdığınız varsa torpil ile belirli yerlere kadar gezme, biraz iç kesimde yer alan denize sıfır askeri lojmanda takılma ihtimaliniz var. bu askeri lojmanı plajın ucundan bakınca görebiliyorsunuz. yazın giderseniz askerleri yüzerken görebilirsiniz.
- ilk göze çarpan ve bir kısmı yıkık olan otelin üst katlarında bir makineli tüfek varmış. havan topuyla ilk atışta asansör boşluğu vurulmuş, ikincisinde tutturmuşlar. bunu satılık ada kıbrıs adlı kitapta okumuştum, okuyalı baya oldu hata varsa kusura bakmayın.
- "evler aynen duruyor, sofralar bile kurulu" yalanına inanmayın. biraz araştırırsanız evlerin içinden çekilmiş fotoğraflara ulaşabilirsiniz. evlerin içi talan edilmiş halde ve kuş boku dolu. ne kadar doğru bilmem ama askeri lojmanlarda ordaki eski otellerin logolu tabaklarının kullanıldığı da söylentiler arasında.
- zamanında adanın turistik gelirinin yarısından fazlası buradan kazanılıyormuş.
- meşhur terkedilmiş uçak ve havaalanı bu bölgede değil, lefkoşa'daki tampon bölgede bulunuyor.
- bölgenin genelinin lala mustafa paşa vakfı ve bir-iki vakfa daha ait olduğu söyleniyor. tapulu mallarıymış yani.
- youtube'da varosha ya da kapalı maraş diye aratırsanız bir çok video bulabilirsiniz. abuk subuk müzikli olanlar var, bilgisayarın sesini çok açmayın.
- dönemin son model arabalarından bazılarının oto galerilerde çürümeye bırakıldığı söyleniyor. bu araçların fotoğrafları da mevcut. yukarıda bahsettiğim videolara bakarsanız eklemişlerdir zaten.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, daha hatırlarsam eklerim.

devamını okuyayım »
13.12.2015 03:17