tamams

  • 42
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ülkedeki karadenizli sorunu

şu aralar karadenizde olduğum için gözlemlediğim sorundur. marmara bölgesi ve ege bölgesinde de yaşamış biri olarak karadeniz bölgesi insanlarında ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum. ama şöyle burada doğup büyüyenler bu şekilde. ve buradaki kültürden kopmayanlara sözüm aslında. şahsen kendim de aile tarafından karadenizliyim. hatta bu düşünceyle de kolay adepte olacağımı düşünürdüm ama zor insanlar olduğunu anlayınca bu düşüncem çöp oldu.
zor insanlar çünkü inat ve sabit fikir çok fazlasıyla var, iletişim kurmakta zorluk çekiyorsun. baştan seni zaten muhalefet olmak için dinlediğinden kendini anlatmaktaki çabının boşa olduğunu geç olmadan anlıyorsun.
diğer bir konu; doğası harika cidden cennet denecek yerler var ama her yer çöp. belediyelerin ve karayollarının(kışın karda trabzon-artvin yolu buz tutmuş ve bir allahın kulu bişey yapmamıştı ya da kopan bir yer yola düştüğünde haftalarca müdahele yapılmamıştı) çalışmadığını ve insanların da buna sessiz kaldığını görüyorum.
herkes kendi cumhuriyetini kurmuş şekilde yaşıyor, kurallar, karşı tarafa saygı hak getire.
medeniyetten önce para geldiği için görgüsüz oranı daha fazla, şu karadenizde fakirim diyen bir elin beş parmağını geçmez. ben bir arada(küçük bir mahallede sadece) bu kadar lüks araba görmedim. herkesin mi son model arabası olur dedim ve oluyormuş.
kimsenin parasında pulunda değilim, sadece lükse düşkün oldukları kadar keşke saygıya, değerlere de düşkün olsalar.
acı ama gerçek, karadeniz bölgesinde insanlık sorunu var!

ilave: önemli bir ilave. altta yazan arkadaşa hak verdim karadeniz bölgesi derken aslında rize(tüm ilçeler), trabzon(çoğu ilçeleri), artvin(bazı ilçeleri) şeklindeydi ordu giresun da diyebilirim.

edit: imla

devamını okuyayım »