tamuawork

  • mülayim ama sempatik (540)
  • 725
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

erkek arkadaşıyla gezdi diye ablasını döven çocuk

bitimine 50 sn kala çocuğun ablasına sarılışıyla benim gözümde anlam kazanan video.

"şakadan söyledim abla" diyor bütün tatlılığıyla.

10 saniye önce ablasının saçını çeken, küfreden ve yüzüne tüküren çocuk.

yaptığı hareketin ciddiyetinin farkında bile olmayan küçük çocuk. masumiyeti hala içinde bir yerde. henüz yeterince yozlaştırma konusunda başarıya ulaşamamış ailesi.

duruşu ve sözleri birebir taklit. bu çocuğun normal bir yaşamı yok, önünde normal bir örnek yok.

insanların doğuştan "kötü" doğduğuna inanmıyorum fakat eğitimden medyaya her alanda şiddet ve kötülük çeşitli yollarla bize aşılanıyor. kötü olmamız çok kolay. çoğumuz da kötüyüz zaten. şiddeti sıklıkla onaylıyoruz, destekliyoruz. başka dinden, başka milletten insanlara karşı nefret dolu sözler her yerde. en azından zihinlere düşmanlık kazınmış durumda birçok azınlık için. hatta kadınlar için mesela.

her zaman gözlemlemesi bu kadar kolay olmuyor - kanıksamışız çünkü. şiddetin her türlüsünü dışlamadığımız sürece, bazen "şaka için" birbirimizi dövmeyi bırakmadığımız sürece normal, sağlıklı bir toplum olamayız.

kendi düşüncemizden silmeliyiz önce bu kodları. her yerde garipsemeliyiz ve her ortamda belki "duyarcı" görünmek pahasına bunları dile getirmeliyiz. kadına şiddeti dışlamamızın koşulları olmamalı. insanların vücut bütünlüğünün ihlal edilmesini "kimin" yaptığına göre seçmemeliyiz. kimse özgecan'ın katilinin cesedini kabul etmiyor. bence yerinde bir tepki. fakat neden bu tepki yalnızca 1 adet çoooook ekstrem olaylarda gösteriliyor? bir olaya tepki koymamız için en canavarca haline mi tanık olmalıyız? neden çocuk tecavüzü ve zina'yı bir tutan insanlar var? çünkü hepsi "cinsel sapkınlık" adı altında kötü onlar için. iki insan arasındaki rıza kavramını idrak edemiyorlar. tecavüzü tahayyül etmeleri zina'yı tahayyül etmeleri kadar zor. hepsi "seks"in evlilik dışında gerçekleşeni bazı zihinler için. fakat o zihinler karanlık. o zihinler aydınlanmaya muhtaç. aydınlatamıyoruz, aydınlanamıyoruz. önündeki engeller ideolojik, siyasi. üstelik bizim hayatımızı da karartıyorlar. lafı uzattım belki - uzun zamandır sözlüğe yazmak içimden gelmiyor açıkçası - ama anlamamız lazım bazı şeyleri. şikayetçi olduğumuz konular nedir bugün? ak parti iktidarı mı? kürt sorunu mu? kötüleşen demokrasi mi? ifade özgürlüğünün insanların kafasına göre işlemesi mi? yargı bağımsızlığı mı? terör mü? kadına şiddet mi? her gün gelen şehit haberleri mi? her gün geçtiğimiz yollarda patlayan bombalar mı? sevgilimiz olduğunda ailemizin tepki göstermesinden korkmamız mı? evlenmeden sevişme fikrine insanların ölümden beter bir travmaya sebep olan tecavüzle benzer yaklaşımları mı? özgecan'ın babası kadar mezhepi geniş değilim diyen bir baba mı? kızının ölümüne sebep olan eril zihniyetin temsilcisi haline geldiğinin farkında olmaması ne acı. çok temel etik ve sosyal tartışmalarda bile genel bir mutabakata varamamak mı bizi rahatsız ediyor yoksa? hepsinin sebebi aynı yere bağlanıyor bence. beraber yaşayamıyoruz canlar çünkü aynı sözleşmenin parçası olamıyoruz. tartışmayı, düşünmeyi bilmiyoruz. yalanlara kolay kanıyoruz. ahaber izliyoruz mesela :) taraf olma konusunda çok aceleciyiz ve o tarafı kolay kolay bırakmıyoruz. tabağımızda, kıyafetlerimizde ve sözlerimizde "kan" var. işimize geldiğinde gayet güçlü olan bu silah, işte çoğu durumda tüm sorunlarımızın kökünde yatıyor. bunlara prim vermeyi bıraktığımız gün güzel günlerin geleceğine inanabiliriz. bu kodları günlük hayatında olumlamaktan çekinmeyen insanlarla konuştuğumda benim hep marjinal, hayal dünyasında yaşayan, gerçeklerden bihaber biri olarak görüyorlar. beni realiteye davet ediyorlar. halbuki bu video'daki çocuğun hayatı sizin realitenizin doğrudan bir sonucu. ve ben bu gerçekliğe "kabus" demeyi kabul ederim ancak. seksist, heteronormatif, saldırgan ve ilkel gerçekliğinizi alın ve siktirin gidin demek istiyorum - çünkü gerçekler buysa temiz nefes almaya bile yerimiz yok.

devamını okuyayım »
14.04.2016 02:28