tanburi dede

  • 74
  • 8
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

talat paşa

bulunduğu üçlü çarktaki sivil ayağı temsil eder. enver'e karşı güvensizliğinden ötürü ittihatçıların içindeki sivil kitleyi kendi etrafında örgütlemiştir. enver'in zaten ittihat ve terakkinin askeri ayağını örgütlemesine gerek yok, uç dese uçacak durumdalar.

yıl olmuş 2018, geriye dönüp baktığında iyi ki bu tayfa ülkeden gitmek zorunda kalmış diyorsun. iyiki daha fazla söz sahibi olmamışlar. zira anadolu direnişi esnasında, uğradığı suikastten kısa bir süre önce ingiliz bir gazeteciye verdiği son demeçte "mustafa kemalin, loyd george ile barış yapmasını umduğu"nu, tam o sırada londra'ya görüşmelere giden dışişleri bakanı bekir sami bey'in de kendisiyle aynı düşüncede olduğunu ve bu minvalde bir görüşme gerçekleştireceğini aktarmış.

aynen de öyle olmuştur. lakin londra'daki görüşmeler bitip ankara'ya döner dönmez bekir sami bey, mustafa kemal tarafından bakanlıktan alınmıştır.

vatanseverlik ayrı mesele, bağımsızlık tutkusu ayrı mesele.

eyvallah, yürekleri varmış, duygusal zekaları yüksekmiş.

lakin memleketi yanardağın içerisinden çıkartmaya yetmiyor.

en büyük katkıları da bu noktada olmuş aslında, milli mücadeleyi yürüten ve örgütleyen kitlenin neredeyse tamamı ittihatçı, onların yetişmesini sağlamışlar, bu noktada hakları yenmez.

ama ne bileyim, iyi ki de belli bir yerden sonra yetkisiz bir şekilde anadoluyu uzaktan izlemek zorunda kalmışlar.

devamını okuyayım »
15.03.2018 11:47