tanri siva

  • 3649
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ayşe arman

bu kadını ne kadar sevmediğimi cümle alem bilir. bana göre gelmiş geçmiş gazete yazarlarından el gelip geçmemesi gerekeni. çoğu kişiye göre yaşadığı standart üstü hayatı ve bu da yetmiyormuş gibi görgüsüz bir şekilde bu detayları köşe yazısı konusu yapması gereksizliğinin en güzel örneklerinden. hepsini geçiyorum, nasıl yaşarsa yaşasın da şu geçen senelerde afrika'ya gidip zavallı bebelerle habere konu minvalinde moda fotoğrafları çektirmesi ve bunları yaparken orada gazeteciliğini değil kadınlık egolarını konuşturuyor olması en sinir bozucu şeylerdendi. ha seren serengil serengeti'ye gitmiş, ha ayşe arman afrika'ya...iki vizyon arasında hiç bi fark yok bana göre.

bütün bu akıl uçmuşluğu yanında şunu da göz ardı etmek istemiyorum : neden hala bu kadın bir köşe yazarı? düşününce bir miktar cevabı var aslında. tabu falan diyip kendisine benzemek istemiyorum ama alternatifsizliğin getirdiği diğerlerinden sıyrılma şansını sonuna kadar kullandığını da farketmek lazım. sosyolojik bir olguyu ele alır gibi yapıp, konunun magazinel kısmıyla dikkat çekiyor. milletcek konunun özüyle uğraşmaktan zevk almadığımız için sadece heyecanlı kısmına rağbet ediyoruz. içimizde körüklenen pornografi duygusunu kullanıyor. konunun muhalifi olanlar bile bir anda ayşe'nin yazdığı yazının içinde taraf olup gerekli gereksiz tartışmalarda kendini heba ediyor, enerjisini harcıyor. çünkü biz gerizekalıyız arkadaşlar. kadın da bunu çok güzel kullanarak üslup ve meslek haline getiriyor. başarı kavramı böyle bi şeyse al sana bu da bi başarı.

sonuç olarak ayşe arman, bir cinsiyet temsilcisi veya ses duyuran bir kadın ise ben o kitlenin mensubu değilim. insan olarak anladığımız şeyler çok başka, kadın olarak yaşadığımız dertler bambaşka. yazdığı yazılar benim için televizyonda hiç bi şey yokken acun programları seyretmekten farksız. dolayısıyla hayata dair kaygıları farklı olan kişilerin çok fazla dikkate almamaları gerekir. fakat kadının mesleki olarak edindiği konumu da sindirip diğer sayfayı açmakta fayda var.

benim kadınlıktan ve gazetecilikten anladığım kesinlikle ayşe arman değil...

devamını okuyayım »