tarafyok

  • 461
  • 19
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

samsun

bugün arkadaşlarla beraber samsun’a günü birlik gezmeye gittik. anne tarafımın karadenizli olması hasebiyle , samsun’dan hep geçerdim ancak hiç gezmemiştim.belirtmek isterim ki , samsun,ordu’nun bir kopyası gibi,klasik sahil şeridi var.şehri bilmediğimizden mütevvellik,internet’ten gezilecek yerlere bakarak gezmeye çalıştık.türkiye’nin bir çok şehrine gittim ve karadeniz şehirlerinin merkezleri çoğu il merkezilerinden daha güzel.

1-)atakum; sahili temiz ve yolları dar. ilçe tıpkı florya gibi zenginleri barındırıyor hissine kapıldım.yürüyüş ve bisiklete binilir, yüzmek için sahili bana dar geldi. bu konuda sakarya karasu ve düzce akçakoca favorim. ilçe’de araç kullanacaksanız dikkat edin,arabaların ışıklarda nerden geldiği belli değil.atakum’u arabayla sahilden geçin yeterli olur.

2-) amisos tepesi : şehir merkezine uzak sayılmaz,arabayla 10 dk mesafede. teleferik mevcut ancak mesafesi kısa. izmir ve ordu’da bulunan teleferikler gibi değil yani. git-gel 3.5 tl. değişiklik olabilir , deneyebilirsiniz.tepe’de kahvaltı yapılacak restoran var. 2 kişilik serpme kahvaltı 69 tl. fazla çeşitli kahvaltı sunmuyor.çayınız bitince hemen dolduruyorlar sadece bu kısmı güzel.2 kişilik kahvaltıyı 4 kişi yedik.yalnız çeşit olmadığı için doyurucu değildi.manzarası 10/6

3-) amazonlar köyü : amisos tepesinin tam alt kısmında , sahilde bulunuyor. buraya sakın gitmeyin , rezalet . müze tarzında 3-5 tane oda koymuşlar girişi 5 tl. sahile yürüyerek vaktinizi öldürmeyin. sanat yok , görsellik yok , çeşit yok. boşuna yapılmış bir şey. hemen yan tarafında 2 tane aslan ile amazon kadını heykeli var. oraya da boşa yürümeyin, yorulmanıza değmez. burayı dolaşmanız en fazla 5-10 dk arası. kim niye yaptı şaşırdım.

4-) bandırma vapuru : samsun merkeze 10 dk mesafede.girişi 5 tl. atatürk’ün samsun’a çıktığı vapur bulunuyor.içini ve çevresini gezebilirsiniz. 30 dk’da gezilir , hediyelik eşya satan bölüm var , fazla çeşit genede bakın.

5-) cumhuriyet meydanı : şehrin kalbi burda atıyor , baya kalabalık . izmir karşıyaka gibi caddesi bulunmakta ve gazi müzesi meydana yakın ve ücretsiz . atatürk’ün kullandığı eşyalar sergilenmekte . gidip görebilirsiniz. atatürk’ün meşhur at üstündeki heykelide buraya yakın. araç için meydanda otopark var , başka otoparklar için biraz dolanmanız lazım. ara sokağa bırakırım yaaa diyen olabilir de (klasik istanbul kafası ;) ) meydanda camii var adını unuttum , hemen alt kısmında kitapçılar mevcut , güzel kitaplar gördüm. bir de samsunspor’un maçı varmış bugün. namaz kılarken sağolsun dayılar gol diye bağırınca anladık. şehir genel olarak temiz. günübirlik gezimizde bunları yaşadık.. meşhur yemeği yok sanırım, aparatif yedik mecburen. samsun’un ilçeleri , merkezden daha güzel demişlerdi. yalnız merkez çoğu şehir merkezlerinden güzel. kalın sağlıcakla...

devamını okuyayım »