tarihsel bulgular isiginda sevisen adam

  • 290
  • 8
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

nuri bilge ceylan

vay arkadaş, biz adama burjuva sineması yapıyor diyoruz, tek tek de anlatıyoruz neden öyle olduğunu, adamın biri geliyor "nuri süper panpaa" tadında bir yazı yazıp nbc'yi toplumcu gerçekçi sinemacı yapıyor.

dostum bak sen çok yanlış gelmişsin. köylünün hayatına kenarından sirayet edince toplumcu gerçekçi olunmuyor. köylünün, toplumun alt kesimlerinde kalmış; kapitalizm tarafından ezilmiş insanların hayatını tam anlamıyla, lamı cimi bırakarak anlatman lazım. önce bir gir şu başlığı oku.

(bkz: toplumcu gerçekçilik)

edebiyatta, şiirde toplumcu gerçekçilik neye tekabül ediyor öğren. kökü nereden çıkmış öğren. lukacs, brecht neler yazmış onlara bak. sinemaya gelince de şunlara bir bak;

(bkz: susuz yaz)
(bkz: yılanların öcü)
(bkz: metin erksan)
(bkz: umut)
(bkz: sürü)
(bkz: yılmaz güney)

ve belki tam anlamıyla toplumcu gerçekçi olmasa da ucundan değinen;
(bkz: masumiyet)
(bkz: kader)
(bkz: zeki demirkubuz)

yukarıda da yazdım. nbc'nin ilk filmleri köyden, kasabadan kurtulmak üzerine kurulu bireyci filmlerdir. toplumsal gerçekçi bir nüans yoktur. son filmlerinde ise, gerek bir zamanlar anadolu'da, gerek kış uykusu'nda köylü, ya da kasabalı burjuva adamın gözünden anlatılır. anadolu, savcıların, doktorların gözünden verilir ve onların sıkıldığı kaçmak istedikleri yer konumundadır. yine bireycidir. kış uykusu'nda anlatılan yine burjuva'nın kendi içindeki çelişkileridir. sınıf çatışması eser miktardadır, ve olayın derinine inmez. burjuva'nın gözünden izleriz biz filmi. bu kadar sevilmesinin nedeni de budur. bir bakıma, burjuva'ya burjuvayı anlatır. izleyen de "hakkaten öyle layn" der kendinden bir şeyler bulur.

nbc bireyi merkeze alan, gerçekçi sinema yapar. sapla samanı birbirine karıştırmayın diyeceğim de bu entry yine eksilenecek. politik bilinci olmayan adamları kendileriyle yüzleştirmek çok zor. cehalet diz boyu. daha kendini tanıyamıyor adamlar ki, toplumu tanısınlar. nbc toplumcu gerçekçi olmuş. hey gidi hey. he yavrum aynen.

devamını okuyayım »