tarihsel bulgular isiginda sevisen adam

  • 295
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ateizme göre ergen evliliği ve evrim

"ergen cinselliğine gece gündüz savunduğun evrim izin veriyor. evrimsel sürece göre kişinin cinsellik işareti erkek için sperm üretimi, kadın için de regl olmaktır. bu yüzden son yüzyıla kadar dünyanın her yerinde ergen evliliği yaygındı, hatta birçoğumuzun dedesi/anneannesi ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde evlenmiştir."

şöyle bir şey demiş yazar. e bunu dediğine göre sen de evrimsel bir açıklama yapmış olmuyor musun? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama. yani şunu mu demek istiyorsun? evrim aslında yok, ama bakın bu noktada ben argüman üretmekte sıkıştım, hadi biraz ben de faydalanayım şu evrimden.

buradaki temel sıkıntı şu aslında. islamcı sözlük yazarlarına göre, tüm bir seküler hayat yekpare bir yapıya sahip ve ateizme indirgenebilir. yani keynesci politikaları, modern sosyal teoriyi; bugün müslümanın da içinde yaşadığı ve kabul ettiği teoriyi kuran adamların dedikleri, liberalizm, modernizm tartışmaları, postyapısalcılık, birinci dalga feminizm, radikal feminizm, frankfurt okulu, annales okulu, bilişselci teori, fromm'un psikanalizi, freud'un psikanalizi, yapısalcılık, işlevselcilik, alman idealizmi,fenomenoloji, ve şu an aklıma gelmeyen tüm fikri akımlar tek bir yapıda; ateizm'de birleşebilir.

bu yazara sorsan üçüncü dalga ile radikal feminizmin farkı nedir? yüzüne bön bön bakacaktır. çünkü ona göre bir fark yoktur. feminizm feminizmdir işte. hatta feminizm de yoktur, bu feminist denilen varlıklar ateisttir. bu şekilde indirgeyerek işin içinden kolayca çıkar.

zannediyor ki tüm bir sosyal-teorik hayat bize düşman. hayır efendim o hayat size düşman değil. zira o hayatın siz umrunda bile değilsiniz. çünkü fikir üretmek ve bilimsel çabaya dahil olmak yerine tüm bir seküler hayatı ateizme genelliyor ve işin içinden çıkabileceğinizi sanıyorsunuz.

edit: cehalet katmerlenerek artıyor. e bize de cevap hakkı doğuyor.

ergen evliliğini yasaklayan şey ateizm değildir seni aklı münevver arkadaşım. bunun nedeni aydınlanma ile başlayan sürecin modern burjuva devletlerin kurulması ile tamamlanması; bunun sonucunda da 17. yy'da batıda yavaş yavaş başlamış çocukluk tartışmalarının bir çocuk kimliği yaratması ile sonuçlanmasıdır. tarih bilmeyecek kadar ahmak ve sapla samanı birbirine karıştıracak kadar fuzuli isen benim de sana cahil demem boşa değil, kusura bakmayacaksın.

sekülerizm etrafında kimliğini kuran modern insan'a hiçbir eleştiri getirilmediğini sanıyorsan da katmerli cahilsin. batı, kendini müslümanın onu eleştirdiğinden daha fazla eleştirmiştir. ararsan bulursun.

edit2: eğer niyetin eski dünya'da insanların henüz ergenken evlendiklerini söylemekse, bunu sapla samanı birbirine karıştırarak yapamazsın. attığın başlık bile anlam bulanıklığından geçilmiyor. ateizm, ergen evliliği ve evrim. vay arkadaş adamdaki cesarete bak ya. akademideki bilim insanı konusunu mümkün olduğunca sınırlamaya ve objektif kalmaya çalışıyor, bir de şu adamdaki cesarete bak. takdire şayan. ben senden şöyle şeyler de bekliyorum artık;

seda sayan, ateizm ve evrimsel psikolojinin türk halkı üzerindeki normatif etkileri. kasarsan çıkartırsın sen. hadi yavrum.

edit3: yazar buluğ çağına girilmesinin zorunlu olarak evliliği gerektirdiğini söylememiş, kendi tarihinin namusunu kurtarmaya çalışmış, fakat bilimsel yöntem bilmediği için bunu yaparken saçmalamış. öte yandan, başlıkta "batı'da 12 yaşında kondom dağıtıyolar, o zaman bu yaşta niye evlenemiyoz ki?" diyen bir tek hücreli var. ona cevabımı şu entry'de verdim.

(bkz: #73229709)

devamını okuyayım »