tashak joe

  • hippi (405)
  • 733
  • 21
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

balıkçı irfan

gönende nevi şahsına münhasır denildiğinde tam karşılığı bu abimizdir.

eski komünist yakıştırılacak bir sıfat olsa da yanında söylenmesi pek tavsiye edilmez zira tersi pistir, ekseriyetle de terstir. selam verirsin "abi nasılsın" dersin, cevabı "sanane" olarak verir. iltifat olarak kullandığı söz öbeği amcık pezevenktir, ordan pay biçebilirsiniz.

balıkçıdır, komünisttir. komünisttir fakat, sosyalizmin alfabesini okuduğu ilk günden beri devrime inancını asla kaybetmemiştir. bunda fıtratına sinen katır inadının da etkisi büyüktür. 80 ihtilalinde yediği dayakların, işkencenin, kötü muamelenin haddi hesabı olmadığı halde, "burjuvanin paralı köpekerine" yegane cevabı faşizmi döktüğü kanla boğacağız olmuştur.

hatta bir akşam rivayet edilir ki, sofra kurulmuş, kafalar parlatılmıştır, bir vakitten sonra da kallavi bir cigara dönmeye başlamış, sırada olan agaya da çek bi nefes denilmiştir, aga hiç mostrayı bozmadan, kafayı çevirmeye dahi tenezzül etmeden "benim siyasal devrim gibi bir düşüncem var" demiştir.

velhasıl kelam güzel abimizdir balıkçı irfan. ama hayattaki ciddi duruşuna rağmen en cıvık şakaların da öznesi olmaktan kurtulamaz.

rivayet odur ki yine bir gün gönenin tıfıllarından biri aganın namını duymuş, ortamın abilerinden birine beni balıkçı irfanla tanıştırın demiş, hay hay demişler. all together balıkçı irfan gelmezden evvel aganın eve gitmişler, bahçeye sofrayı kurmuşlar. kafalar hafif çakıra doğru meyl etmeye başlayınca biri demiş; bak kardeşim, seni sevdik, ortama almaya karar verdik, amma velakin bizim bir sırrımız var, irfan abi bizi sikiyor... malum bekar adam, ihtiyaçları var... çabo kurşun sıkılmışa dönmüş, nasıl olur abi diye gevelerken, bak demişler, birazdan aga gelir, biraz bizle oturur, ondan sonra beyler bana müsade der, kalkar içeri geçer, sen de arkasından geçersin, aga da işini görür. çabo başlamış yutkunmaya, o arada da tabi çapraza almışlar, artık sırrımızı öğrendin, dönüşü yok filan fişman... sonra aga gelmiş oturmuş, hoş beş derken, beyler bana müsade demiş. hadi bebem demişler buna, tıfıl düşün düşün... abi demiş ben yapamayacağım... bi kahkaha patlamış akabinde, demişler oğlum şaka lan şaka...

irfan aganın böyle lümpen cıvıklıklardan haberi olsa hepsini tek tek s.kerdi o ayrı...

devamını okuyayım »