tashak joe

  • hippi (406)
  • 529
  • 1
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

dimitri kantemiroğlu

18. yy. osmanlı klasik müziğinin en büyük müzisyenidir.

yaşadığı çağ her ne kadar tarih bilimi açısından osmanlının duraklama ve gerileme dönemi diye anılsa da kültürel olarak imparatorluğun imparatorluk olduğu çağdır. osmanlının klasik çağıdır. müzik, edebiyat ve mimaride olgunluk dönemidir. ruh olarak da yükselme dönemindeki savaşçı, yani yıkıcı ruh gitmiş yerine ateşi sönmüş, durağan ve yapıcı bir ruh gelmiştir. kantemiroğlunun eserleri ne kendinden öncekiler gibi halk müziğinin fazla etkisindedir ne de kendinden sonrakiler gibi sadece yüksek zümreye hitap eden sıkıcı bir müziktir. müziğinde imparatorluğun bütün ihtişamı vardır. her notası imparatorluğun farklı bir köşesinden gelmiştir. ne arap ne acem ne türk ne de batı ağırlıklıdır. hiçbir yere tam olarak oturtulamaz ama hepsidir. erken dönem osmanlı müziği gibi tek bir duygunun müziği değildir. ne sevinç ne de hüzün ağırlıklıdır. aynı bir imparatorun yüzünden duygularını okuyamayacağınız gibi.

ama kesinlikle hüzünlü değildir, kimi zaman melankoliktir, asla sevinçli değildir, çoşkuludur. basit ritm ve makam oyunlarına yer vermez, belli bazı mezurları güzel değil eserin tamamı güzeldir. her ayrıntısı bütünün ahengine hizmet eden mükemmel parçalardır. bütün bu parçaların birleşimiyle gümbür gümbür bir müziktir son dönem osmanlı müziği gibi mıy mıy değildir.

çoşkun, mağrur, egzotik ve parıltılı bir ihşama sahiptir. sanat müziğini osmanlı müziği sanan dimağlara acilen dinletilmelidir. sanat müziği zaten isim olarak bile saçmayken ihtiva ettiği müzik asla osmanlı müziği değildir. o son dönem osmanlı ve erken cumhuriyet müziğidir. gerçek osmanlı müziği biraz 16, 17, ve 18. yy.dır. 19. yy.ın ilk yarısı da dahil edilebilir ama ikinci yarısı tanburi cemil beyi çıkarırsak can çekişen bir halkın iniltilerinden ibarettir. unutulmamalıdır ki osmanlı klasik müziği enstrumantaldir. şarkı çok geç bir formdur. koro zaten ne idüğü belirsiz bir mizansendir. hele trt koroları bu ülkeye ve müziğimize yapılmış en büyük kötülüktür.

devamını okuyayım »
23.12.2016 12:39