tavsan yumruklayan ivar

  • 255
  • 15
  • 6
  • 0
  • dün

galatasaray'ın deplasmanda yendiği en iyi takım

galatasaray, türkiye'de futbol yatırımlarının henüz avrupa'ya kıyasla çok daha düşük olduğu; hagi, anelka gibi oyuncuların türkiye'ye gelme ihtimaline "yok deve" dediğimiz ve yabancı olarak genelde yugoslavya, nijerya gibi ülkelerden kalbur üstü oyuncular alabildiğimiz, yabancı sınırlamasının ciddi bir şekilde uygulandığı bir ülkede; ağırlıklı olarak türk oyunculardan kurulu kadrosuyla, hemen hemen her maçta underdog olarak gözükmesine karşılık hepimizi gururlandıran; o zamanlar bize hayal gibi gelen işler yapmış bir takımdı(r).

galatasaray'ın oynadığı aşağılık komplekssiz futbolu o dönem çok nadir görebiliyorduk. örneğin ınzaghi'li, del piero'lu juventus karşısında; kazanmayı kafaya koymuş bir şekilde oynayabilen çok az takım vardı. manchester united'ın bu ülkeye gelirken, açıkça taşak geçtiği yıllardı. ülke takımlarımızın gerek maddi, gerek manevi seviyesi ancak isviçre'nin takımlarıyla eşdeğer olabiliyordu. henüz ilk parlamaya başladığı zamanlarda bile, deplasmanda 3-0 yenildiği neuchatel xamax maçının ardından "biz bu takıma istanbul'da 5 atarız" diyen ve gerçekten de 5-0 galip gelmeyi başaran bir vizyona sahipti kadrosu.

galatasaray'ın bir zamanlar elde ettiği başarı, çok farklı bir başarıdır ve beklentilerin üstündedir. şimdilerde ise milyonluk eşekler, yıldız oyuncular, korkunç büyümüş bir ekonomik çark, son seviye stadyumlar ve altyapıya rağmen kıytırık takımlara elenen pek çok futbol takımımız beklentilerin altındadır. şu beşiktaş'ın bu kadro kalitesiyle uefa kupası almaması beklentilerin altındadır. galatasaray'ın, fenerbahçe'nin, trabzonspor'un adı sanı duyulmamış kasaba takımlarına elenmesi beklentilerin çok çok altındadır.

başlık açan beşiktaşlı yazar gibi bireyler her takımda gittikçe artmakta, ancak bu benim bir trabzonsporlu olarak avrupa maçlarında fenerbahçe'den, dersimspor'a kadar tüm türkiye takımlarını desteklememi engellemeyecek. prekazi'nin monaco'ya attığı golde nasıl sevindiysem, celutska'nın inter'e yapıştırdığında da öyle sevindim. şimdilerde de talisca'ya seviniyoruz. yine de hiçbiri, ne arif'in manchester'a attığı gol ne de hakan şükür'ün leeds savunmasını bakkala ekmek almaya gönderip yaptığı vuruş veya hagi'nin elini kolunu sallaya sallaya rapid wien ağlarına iadeli taahhütlü bıraktığı top kadar etkili olamıyor.

bu arada o dalga geçilen dortmund, o dönem uefa kupasının arsenal'le birlikte favorisiydi.

devamını okuyayım »
28.09.2017 12:29