taze liberal

  • 579
  • 472
  • 57
  • 19
  • bugün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

günümüzde yüksek tansiyon ve diyabet hastalarının, aslında yüzyıllar boyunca ortaya çıkan kıtlıklara karşı en dayanıklı genlere sahip insanlar olması.

bugün tuz olarak adlandırdığımız sodyum klorüre hayatta kalabilmek için ihtiyacımız bulunmaktadır. avcı toplayıcı dönemde tuza ulaşmak sandığımızdan çok daha zordu. birkaç gün boyunca geçmeyen ishal veya aşırı terleme, sodyum klorür eksikliğine ve ölüme neden olabiliyordu. bazı insanlar çok az miktarda tuz ile hayatta kalabilecek şekilde evrimleşti. ama bugün bu insanlar çok ucuz olan ve istemesek de bol bol tüketmek zorunda kaldığımız tuz nedeniyle yüksek tansiyon hastası veya birtakım böbrek problemlerinden muzdarip.

benzer şekilde olası kıtlık durumlarında az miktarda kalori ile hayatta kalabilecek şekilde evrimleşmiş insanlar da, günümüzde kaloriye ulaşmanın oldukça kolay ve düşük maliyetli olmasından dolayı diyabet hastalığına yakalanmaktadırlar.

çok az miktarda besinle hayatta kalma becerisine sahip insanların, bol miktarda besin bulunması nedeniyle çeşitli hastalıklarla mücadele etmeleri ne kadar da paradoksal bir durum.

bu konu hakkında daha fazla bilgi için (bkz: the world until yesterday).

devamını okuyayım »