tazmanya hayvanl

  • 165
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

champagne

şampanya fransa'nın champagne bölgesindeki bağlarda elde edilen üzümlerle yapılan köpüklü şaraba verilen addır. bu ad, özel bir yasayla koruma altına alınmış, yani tescilli bir markaya dönmüştür. bu nedenle chamagne bölgesinin dışında üretilen köpüklü şaraplara 'şampanya' denilmesi mümkün değildir. champagne bölgesinde yetiştirilen chordonay, pinot noir ve pinot meimier üzümlerinden yapılıyor. sadecede bölgede bulunan 250 köy, bu üzümleri yetiştirme hakkına sahiptir.şampanyanın üretiminde kullanılan şarap, belirli kalite özelliklerini taşımak zorundadır.
1676 yılına, epernay'daki hautvillers manastırı'nın kesişi dom pierre perignon değişik köylerde üretilen üzümleri karıştırarak, dengeli bir şarap üretmeye başlamıştır.
fransız şarapcılık uzmanları, şampanya üretimi sırasında uygulanan işlemlerin aynısını başka yerlerde de yapılabileceğini söylemelerine rağmen, elde edilen şaraba şampanya denilmesi yasayla engellenmiştir. çünkü, aynı teknolojiye sahip tesislerde üretilse de, bu asmalar ithal edilse bile, champagne yöresinin havasının, suyunun ve rüzgarının bunlarla birlikte ithal edilmeyeceğini iddia ediyorlar. şampanya o nedenle fransa'ya özgü bir içki olarak kalmıştır.
(bkz: www.derggi.com)

devamını okuyayım »
05.02.2006 18:26