telipinu

  • azimli
  • kofti anarşist (162)
  • 2345
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

sincap

çoğunlukla iki türü evcil hayvan olarak beslenmektedir.
sibirya çizgili sincabı (sibirya orman gelengisi, tamias sibiricus)
anadolu sincabı (ağaç sincabı, sciurus anomalus), diğerine göre daha iridir.
ikinci türü insana daha kolay alışmaktadır. aslında sincabı evde beslemek pek uygun değildir. eğer besleyecekseniz geniş kafes edinmelisiniz. mesela kobaylar için yatık değil de uzunlamasına olan papağan kafesi olabilir. içine kütükten oyulmuş yuva veya kuşlar için yapılmış kuş yuvası koyun. saklanacağı, gizleneceği yer olsun. bir de dal parçaları koyun ki tırmansın. sincap tırmanma içgüdüsü olan hareketli bir hayvandır. elemanın eşelenmesi için derince bir kaba temiz toprak veya kum koyun. yani ona oyalanacağı, tırmanacağı geniş bir ortam sağlamalısınız. aksi halde mutsuz bir sincap olur. sincaplar suyu yalayarak içtiklerinden kemirgen suluğu uygundur. bazı sibirya sincapları hamster dönme çarkında koşturabilir. onun için büyük boy hamster dönme çarkı edinebilirsiniz.
alıştırma: yavru sincap insana çok daha kolay alışır. ilk aldığınız zaman sincabınızı ellemeyin. üç gün kafesinde dursun ve ortama alışsın. sonra elinizde yem vermeye başlayın. sizden ye alınca size güvenmeye başlayacaktır. sonra giderek kokunuzu alarak size alışır. yalnız bu iş sabır işidir. bazı sincaplar üç dört günde size alışır bazıları da daha uzun sürede alışır. bir de sincabın yanında ani ses ve gürültü yapmayın ve onu korkutmayın. zamanla onun ne kadar oyuncu olacağını göreceksiniz.
besleme: kabuklu veya kabuksuz fındık, fıstık, ceviz, badem, tuzsuz ayçekirdeği, leblebi. ayrıca sibirya sincaplarına bir miktar hamster yemi verebilirsiniz. ek olarak az miktarda meyve verebilirsiniz. marulu, salatalığı da yerler. arada marul, salatalık verin. sincabınızın hangi besini daha çok sevdiğini zamanla anlarsınız. ancak tek besin üzerinden gitmeyin.
dışkılama: diğer kemirgenler gibi idrarlarını kafesin bir köşesine yaparlar. ama bazen (genellikler anadolu sinbabı) kafeste tırmanırken idrarını dışarı fışkırtabilirler. kedi kumu idrarın kokusunu alır. bir parmak kalınlığında kafesin dibine serin. ayda bir değiştirirsiniz.
dışarı salma: sincabı arada dışarı salmanız gerekir. yabani hayvan olduklarından kafeste devamlı tutmak doğru değildir. odaya saldığınız zaman onu devamlı gözleyin. odada gizleneceği delik, oluk vs. olmasın. bunlar diğer kemirgenler gibi doğaları gereği nerde, delik, oluk vs. bulsalar oraya kaçarlar. dün benim başıma bir olay geldi. boncuk dün kanepenin içine girdi ve onu çıkarmak için kanepeyi sökmek zorunda kaldım. bugün de inşallah tamirci gelecek. adama neden kanepeyi söktüğümü söylesem bana kesin güler. böyle bir durumda odanın kapısını penceresini kapatın. kafesin kapağını açın ve bekleyin. bir süre sonra acıkınca veya susayınca kafese gelecektir.
sağlığını korumak için bazı öneriler:
-kabuklu yemiş verin. bir de reçinesiz temiz ağaç parçaları koyarsanız dişleri için faydalıdır.
-cereyanlı yerlerde kafesi tutmayın.
-elemanı yıkamayın. sıcak havalarda ıslak bir bez ile hafifçe silin.
-dış parazitler için veteriner hekiminizden uygun bir dış parazit ilacı alın.
-suyuna vitamin takviyesi yapabilirsiniz. yavru sincabınıza iğnesiz enjektör ile ağızdan suda erittiğiniz bir miktar vitamin tozu verebilirsiniz. bunun için veteriner hekiminize danışın.

devamını okuyayım »
20.04.2012 06:38