terakkiperver

  • bıçkın (473)
  • 556
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

recep tayyip erdoğan

her türlü yanlışı da, iyi işleri de bilerek yapan bir lider, türkiye cumhuriyeti'nin 12. cumhurbaşkanı.

daha ergenlikten yeni çıkmış, memleketi ve siyaseti anlamaya çalışan, sıradan bir üniversite öğrencisiyken ben bile cemaatin kadrolaştığını, özellikle polis ve sivil bürokraside önemli köşeleri kaptığını, askeri okullara çok önem verdiğini, giderek daha tehlikeli olacağını biliyordum da yılların siyasetçisi erdoğan bilmiyor muydu ? mahkemeden tescilli siyasi yasaklıyken, partiyi bile kurmamışken, doğan medyası "muhtar bile olamaz "diye manşet atarken, bugün sövdüğü abd ve ab elçilerinin ayağına gidip kendisini öve öve bitiremediğini, wolfowitzin kendisini geleceğin lideri olarak gördüğünü basından öğreniyorduk. türkiye'de geleceğin siyasi lideri olarak tek aday kendisi gösteriliyordu, bu husus öyle cia belgelerinde geçen bir sır da değildi. "modern muhafazakar ab'ci abd'ci demokrat" akp kurulduktan sonra kemal derviş faktörü (ytp) ve merkez sağ'ın parçalanması, baykal'ın da "kimsenin yolsuzluğuna karışmayacam, uslu çocuk olucam, tayyip erdoğan'ın da önünü açacam" demesiyle, iktidar adayı en az 6-7 siyasi partisi olan memleketin meclisi, birden "filler-eşekler" (cumhuriyetçiler-demokratlar) misali, iki partili bir yapıya büründü.

büyük usta ferhan şensoy'un deyimiyle, "tesadüfün iğne deliği" ...

ancak memlekette her iktidarda olduğu gibi, iktidarda olanlar belli bir yıldan sonra sam amca'nın (abd'nin, üst akıl'ın, cia'in.. her ne boksa) dediğini yapmamaya başlıyor. azcık yakın tarih bilgisi;

1 - tüm baskılara rağmen ülkeyi savaşa sokmayan ismet paşa, 2. dünya savaşı bitmeden 1 gün önce almanya ve mütefiklerine savaş ilan etti. tabi amerika ve müttefikleri "hadi len" çekti bizimkilere. ekonomik olarak zor durumda olan hükümet, stalin'in de notası yüzünden tamamen abd'ye yanladı. missouri zırhlısının gelişi, "özgür dünya" nın üyesi olduğu ilanımız, çok partili siyasi hayat, marshall yardımları, truman ve eisinhower doktrini, hep bu 1945-50 arası döneme rastlar.

2- gerçek serbest piyasacı ve "gerçek demokrat" olduğunu iddia eden demokrat parti ve menderes, iktidarın ilk yıllarında safi amerikancıydı. çankaya'ya yollanan celal bayar da komünizm karşıtı ve serbest piyasacıydı. işbu demokrat parti iktidarıyla önce kore'de mehmetçik kanı karşılığı nato'ya girdik. amerikan kredileri arttı, memleketin her yerine yollar yapıldı, amerikan elçisinin yazdığı petrol kanunu geçirildi, hatta abd'nin yönlendirmesi ile "bağdat paktı" kuruldu. ne zamanki bağdat paktı dağıldı, abd'nin ortadoğu'daki isteklerini yapamaz duruma geldik, 1957'den sonra ekonomik sıkıntılar, 1958 enflasyonu ve imf reçeteleriyle tanıştık. hal böyleyken menderes iktidarı, sanayi gelişimi ve ekonomik düzelme için sovyetler'le işbirliğine girdi, hatta ne amerikancı ne de sovyetçi olduğunu göstermek için bandung'daki bağlantısızlar konferansı'na katıldık ve üye olduk. sovyetler'den ağır sanayi destekleri (özellikle ereğli ve iskenderun demir-çelik) aldık. temmuz 1960'da moskova ziyareti planlanmışken 27 mayıs 1960'da darbe oldu. menderes bu politikasının bedelini canıyla ödedi.

3- menderes'ten sonra başbakan olan ismet paşa da, 1962 küba füze krizi, sonrasında johnson mektubu'na karşı "yeni bir dünya düzeni kurulur, türkiye de o düzende yerini alır" diye ağır posta koyunca, çok değil 1 sene sonra bütçesi onaylanmayarak hükümetten düştü ve yerine demirel geldi.

4 - fullbright burslu mühendis demirel zamanında da abd ile ilişkiler hep gelgitli olmuştur. demirel'in 7 kere gidip gelmesinin başat sebebi de buydu. abd kredisiyle barajlar köprüler yapıldı, sonra bir haşhaş meselesi yüzünden iktidardan uzaklaşılırdı. 1978-80 arası bağıra bağıra gelen darbe öncesi 24 ocak 1980 kararlarını da uygulamaya koymak istedi ama iktidardayken düşürüldü. yerine de 24 ocak kararlarının mimarı olarak getirilen müsteşarı özal, darbe iktidarında ekonomi bakanı (bkz: banker krizi), ilk serbest seçimlerde de başbakan oluverdi.

tayyip erdoğan'ın gelişi de benzer şekildeydi. başarılı bir belediye başkanlığı dönemi ve partisinin 28 şubat'ta iktidardan devrilmesinden sonra, önce birkaç ay hapiste kal(dırttırıl)dı. sonra "abi ben değiştim, milli görüş gömleğini çıkardım. milli değil avrupa birlikçi, serbest piyasacı, uluslararası sermayeci, şöyle liberal böyle demokratım" dedi ve iktidar kendisine altın tepside sunuldu. suriye krizindeki başarısızlık (ki burada abd'nin en az 2 kez akp'yi terse yatırdığı söylenebilir) sonrası iktidarına birkaç elense çekildi. abd çıkarlarına aykırı hareket etmeye başladı. tüm abd beslemesi yazarlar ve medya kendisine cephe aldı. 17-25 aralık'tan sonra 2. saldırı olan 15 temmuz darbe girişimini de ağır kayıplarla atlattı. zira artık satranç tahtasında savunmada beklettiğimiz, veya briçte koz olarak sakladığımız türk ordusu çok ağır bir darbe yemiştir. dün iktidarda kalmak için eyvallah ettiği güç odaklarının bugün kendisine cephe alması hiiiiiiiç tesadüf değildir. "kandırıldık" masalına anca kargaları güldürsün.

şimdi iktidarda kalmak için ya "tam bağımsızlık" ekseninde milli birliği sağlayacak, ya da önce rusya, sonra da abd'ye ağır tavizler vererek iktidarını sürdürmeye çalışacaktır. bana ikinci seçenek daha yakın geliyor. yalnız çok partili hayata geçtiğimizden beri bu cahil, zeki, çalışkan ve cesur adam kadar iktidarda kalan bir allah'ın kulu olmadığını hatırlatırım.

devamını okuyayım »
01.08.2016 16:18