terbiyesiz hayvan

  • 1147
  • 22
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

emlak balonu

yatırım için zaten konut alınmaz da,

bir üstteki arkadaşın linkini verdiği twitteki "tüfe'ye göre yıllık reel değişime bakıldığında ise %13,59 azaldı" denen rakam sıfıra yaklaşmadığı sürece oturmak için konut almak bile mantıklı değil artık.

taze örnek vereyim, siz de hesabınızı buna göre yapın :
2200 tl'ye kiralanmış bir ev var. sahibi bunu 720 bin'e satmaya çalışıyor (20 senelik kira çarpanından hesaplasan evin değeri 530 bin).
hadi pazarlıkla 650'ye indirdin evi aldın.
650 bin'i bugün mevduata koysan, 1 sene sonra net 763 bin lira yapıyor.
aynı evi satın almayıp kirada oturduğunda yıllık 26400 tl veriyorsun.
tl bazında 86 bin lira cebinde kalıyor.
o evin 1 sene sonra değeri 86 bin lira artar mı ? bu ortamda mümkün değil. nitekim bahse konu twitteki değerlerden mevcut durumu görebilirsiniz.

hesap ne zaman başa baş noktasına gelirse, trend yukarı dönerse o zaman oturacağınız evi almak mantıklı hale gelecek. bunu da istatistikleri, ya da ev almayı düşündüğünüz bölgedeki fiyatları takip ederek göreceksiniz. benim fikrim bunun da 1-2 sene süreceği.

bu sene ağustos-eylül-ekim civarı senelik açıklanan pek çok rakam baz etkisi sebebi ile pozitif gelecektir. 2018'in bu aylarında dövizdeki yükselme sebebi ile rakamlar çok kötü olduğu için 2019'da satış ne kadar kötü olursa olsun, bir önceki senenin aynı ayına göre yükselmiş görünecek. aynı şey enflasyon için de geçerli. 2018'de eylül ayında enflasyon artışı o kadar yüksekti ki (aylık 6%), 2019 eylül ayında gelen rakam her şekilde bundan çok daha iyi olacak.
bu sebeple bahsettiğim aylarda gelecek rakamları görüp "aha yükseliyoruz" sanrısına kapılmayın.

geçen yıl bu balon yüzünden kiraların da düşeceğini söylediğimde, emlak manyağı olmuş bir sürü kişi özelden yazıp, bilakis bu durumda insanların ev alamadığı için kiraların normalden de fazla yükseleceği şeklinde garip bir mantık anlatmaya çalışmışlardı, bu sene görüyoruz ki kiralardaki artış da enflasyonun çok altında.

ofis kiralarında durum daha da vahim, istanbul'un en kıymetli ofis bölgelerinden olan levent-maslak hattındaki ofislerin kiraları dolar/metrekare bazında 4'de birine inmiş durumda. metrekaresi 20-25 dolar aralığındaki yerlerin fiyatı 5 dolar oldu ve buna rağmen ofislerin 35%'i boş şu an.

duygularınız ya da kulaktan dolma bilgilerle değil her zaman matematikle hareket edin.

şu an emlak piyasası reel bir piyasa değil, fırsat piyasasına dönüşmüş durumda. çok iyi bir fırsat olmadığı müddetçe alım satım gerçekleşmiyor.

devamını okuyayım »