ters leblebi

  • 417
  • 11
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

yarasa çorbası

göze (ve mideye) iğrenç gelmesinin, genel algıdan farklı olarak iki sebebi var gibi:

1. kasedeki yarasanın acı dolu ifadesi. zaten genel olarak yarasalar bayağı bayağı suratı olan hayvanlar. bütün halinde, kıllı kıllı kaseye koymak da bu durumu alevlendiriyor. hiçbir hayvan acı çektirilerek yenmemeli.

2. yarasanın, insanın doğal yaşam alanında -bir inek veya tavuk gibi- bizimle yan yana bulunmaması. hatta gündüz bulunmaması. doğal olarak sürekli tavuk ve inekleri görmek, iç içe onlarla yaşamak, onların da senin gibi gündüz var olması kadim bir işbirliği doğuruyor. gece yaşayan ve kaçamak, hızlı bir hayat süren yarasaları yemek ise... sanki kendi dünyana ait olmayan bir şeye el uzatmak gibi. bence batıdan bakan insanlar, direkt tanımlayamasa da içten içe bu farklılığı hissediyor.

kişisel görüşüm, homo sapiens her şeyi de yemese çok güzel olurdu. varoluşunun başından beri dünyanın anasını belleyen insan, besin zincirinde bazı canlıları da kendi haline bıraksa çok güzel olurdu. ancak çin, her zaman çok kalabalık bir ülkeydi ve bu milyarlık nüfusu doyurmak hiç kolay değildi. o yüzden ne bulurlarsa yeme üzerine gelişen bir yemek kültürleri var. zaten mao döneminde yaşadıkları kıtlık da malum. bu yüzden yarasa ve fare yemelerini anlayabiliyorum.

insan kaynaklı çoğu sorun gibi bu tarz şeyler de refaha ulaştıkça çözülecek. en azından değişecek. milyarlık nüfusu doyurabilecek örgütlü tarım ve hayvancılık politikaları gelişip çeşitlendikçe, kişi başı milli gelir arttıkça (çin büyük bir ekonomi ancak kendi vatandaşına hak gördüğü hayat korkunç, o yüzden ekonomisi tek başına bir şey ifade etmiyor) çözülecek. tıpkı refah seviyesinin arttığı ülkelerde çocuk yapma sayısının azalması gibi. ama bunun gerçekleşmesine daha çok zaman var.

ekleme: neden "çözülecek" dedim? bu bir sorun mu? farklı kültür sonuçta ama yarasalarda insanın bağışıklık kazanmadığı mikroplar olduğu söyleniyor. bu yüzden tehlikeli şeyleri yemek bir sorun olarak görülebilir.

devamını okuyayım »