tetsujin

  • mülayim ama sempatik (545)
  • 518
  • 73
  • 20
  • 2
  • bugün

25-26 mart 2019 dolar swap olayları

ekonomist olmadığım halde anladığım hede. üstatların affına sığınarak olaya nasrettin hocanın bilenler bilmeyenlere anlatsın fıkrası misali giriş yapayım o halde. olayı bazılarına mizah kullanmadan izah edemeyeceğiz anlaşılan.

şimdi türk lirasını bir ordu diğer bütün dolar, euro, sterlin vb. dövizleri ayrı bir ordu olarak hayal edin. dövizler sayıları ve techizatlarının bizim türk lirasından kat kat üstün olmalarına güvenerek bize zayıf anımızda saldırı düzenlediler. tl önce afalladı ancak soğukkanlılığı kaybetmeyip yeniliyor ayağına geri çekilirken dövizleri hilal taktiğiyle yanlardan çembere alıp imha etmeye başladı. dövizler kıstırılıp tuzağa düşürüldüklerini anlayınca kuyruğu kıstırıp kaçmaktan başka çareleri kalmamıştı. nitekim öyle yaptılar; tabi geride bol miktarda ganimet bırakarak.

artık dövizler sonraki karşılaşmada aynı tuzağa düşmemek için azami dikkat edecek ve yaşatılan hezimetin acısıyla çok gaddar davranacaklar. anlayacağınız bundan sonra tl ordusunun dövize karşı hata yapma lüksü yok. döviz kanadından gelecek yeni bir saldırıda tl dövizi şaşırtıp üstünlüğü ele geçiremez ise durum parlak görünmüyor.

zaferin kutlu, gazan mübarek olsun şanlı tl ordusu.

olayı izah için saat itibariyle elimden gelen budur arkadaşlar. daha da anlamayan varsa "vermediyse mabud neylesin sultan mahmut" diyebilirler adama ayık olun.

sürçi lisan ettiysek affola. tetsujin out.

devamını okuyayım »