tevfikken

  • azimli
  • hırçın golcü (296)
  • 1565
  • 10
  • 3
  • 0
  • dün

26 mayıs 2018 real madrid liverpool maçı

bol gollü geçeceğini düşündüğüm maç. iki takım da pozitif futbol oynuyor ve birbirlerinin zaaflarından faydalanmaya müsait oyun yapıları var.

son haftalardaki performanslara daha çok odaklanacağım.

---real madrid'le başlayalım; sade futbol oynuyorlar, zidane oyuncuları full göreve boğmuyor, bireysel yeteneğe güveniyor. topu bir şekilde ronaldo'yla buluşturmak haricinde takımın belli başlı bir hücum tablosu yok ancak bu başka bir şey yapmadıkları anlamına gelmiyor. topsuz oyunda dediklerimi yapın, topu rakip kaleye dediğim gibi yaklaştırın, gerisi size kalmış diyor. onlar da zidane'ın yüzünü kara çıkarmıyorlar ve herkes bireysel yeteneğini sergileyerek çok çeşitli pozisyonlara giriyorlar, önlem alması çok zor bir takım:

- link - ronaldo başlıyor ronaldo bitiriyor

- link - önce sol bek sonra sağ bekin şutları

- link - kroos'un şutları

- link - marcelo'nun bindirmeleri

- link - ramos'un frikikleri bile tehlike

bale'ın son haftalarda forma girmesine ayrı bir paragraf lazım ama uzun uzun anlatmaya gerek yok, kendini buldu, zinde ve istekli. finalde zidane'ın kendisine güvenip 11'de başlatacağını düşünüyorum.

zaaflar:

1) savunmanın önde yakalanması: çizgiyi çok önde kurdukları için gerek orta sahadaki ani top kayıplarında (ki bu tam liverpool'luk) gerekse anlık konsantrasyon kaybıyla bir şekilde arkaya adam kaçırıyorlar:

- link - kroos'a baskı ve top kaybı

- link - savunma önde yakalanıyor

- link - aynı şekilde

- link - aynı şekilde

liverpool böyle anlarda affetmez.

2) varane'ın korkak hamleleri: varane genelde rakip hücumcularla bire bir kaldığında sert hamleler yapmak yerine mesafe bırakıp açı kapatmaya çalışan bir stoper, bu da rakibe şut imkanı yaratıyor:

- link - rahatsız etmiyor

- link - yine yumuşak kalıyor

özellikle salah ve mane gibi becerikli oyuncular için bulunmaz nimet.

real madrid adına en kritik nokta maça çıkacakları felsefe olacak. piston futbol'un yaşlı temsilcisi bayern'e karşı sonuç veren kontrollü anlayışla çıkmaları muhtemel. top rakipteyken geri çekilirlerse liverpool'un (normalde geniş alanda etkili olan) hücumcularının gücünü ramos, casemiro, carvajal gibi dar alanda hamleli savunmacılarla kırabilirler. ama bunu yapmayıp agresif başlarlarsa liverpool savunma çizgisini çok rahat deler.

ilk 11 tahminim: https://i.hizliresim.com/ldpw1z.jpg

---liverpool'la devam edelim; piston futbol oynuyorlar, presle top kapıp en çabuk şekilde kaleye gitmeye çalışıyorlar, işin özü rakibi hazırlıksız yakalamak. bunu en çok sağ bek arnold'un içerlek oynayıp henderson ve milner'a destek verdiği orta sahada topu kaparak yapabiliyorlar, anlık pozisyonlarla seri şekilde cezayı kesiyorlar. ama bu demek değil ki geri çekilip kontratak kovalıyorlar, aksine her bölgede basıyorlar:

- link - firmino'nun presten vazgeçmemesi

- link - yine firmino önde basıp topu kapıyor

- link - aynı şekilde

dolayısıyla kontratak değil agresif oynayan bir takım liverpool. günümüz fizik şartlarında bunu 90 dakika sürdürmek zor olduğu için klopp bunu maçın belli anlarına yayıyor.

zaaflar:

1) yerleşik savunmaları açamamaları: geride fazla oyuncuyla bekleyen takımlara karşı zorlanıyorlar, geniş alan oyuncuları salah-firmino-mane'nin etkisi azalıyor ve orta sahanın hücum katkısı gerekiyor, milner-wijnaldum-henderson üçlüsü bu konuda henüz bekleneni vermiş değil. 3 hafta önceki chelsea maçı bunun en iyi örneği oldu:

- link - mane ceza sahasında tek başına bekliyor

- link - etkisiz

- link - aynı şekilde

(bu pozisyonların aynısı bu maçtan bir hafta önce stoke karşısında da yaşanmıştı)

real chelsea gibi 3'lü savunma + 2 dmc ile duvar örmüyor belki, ancak bayern gibi ceza sahasına rahatça girip ful baskı oynayan bir rakip karşısında son müdahalelerde başarılı olarak hayatta kaldıklarını düşünürsek, bayern kadar organize gelemeyen liverpool'un maçın belli anlarında (real geride beklerken) zorlanacağı kesin.

2) defansif konsantrasyon eksikliği: orta sahada rakibi engelleyemeyip ceza sahasına kadar gelmesine müsade ettikleri vakit gerek adam paylaşımı gerekse de son hamlelerde başarısız kalabiliyorlar, tam real'lik:

- link - rakip üç kez üst üste topa vurabiliyor

- link - dzeko bomboş

- link - giroud rahatça kafa vuruyor

- link - henderson adamı kaçırıyor

yüklenirken ceza sahasına çok adamla giren real bunları affetmez.

3) lovren'in hataları: öne geçilen maçlarda takımın rehavete kapılmasının baş sebebi olan lovren en kritik anda en saçma beceriksizliği sergileyip maçı verebilir.

- link - sağdaki boşken gereksiz uzaklaştırma çabası

- link - böyle kolay bir kafa topunu ıskalıyor

bu tarz hataları real zaten affetmez.

liverpool için en kritik nokta o bildiğimiz ön alan presini maçın ne kadarına yayabilecekleri olacak. topa sahip olmak isteyen takımlara karşı sergiledikleri patlayıcı özellik elbet bugün de belirecektir ama orta sahada chamberlain'in hücum katkısını ve emre can'ın enerjisini arayacaklar, özellikle real orta sahayı geçtiği zaman milner ve henderson'ın sıfır hatayla oynaması çok zor. o yüzden rakibi kalelerine mümkün olduğunca uzak tutmaları gerekiyor.

başka bir kritik nokta da mane'nin performansı olacak. öyle goller kaçırıyor ki momentumu ters çeviren cinsten. maça cenabet çıkarsa liverpool'a zarar verir.

ilk 11 tahminim: https://i.hizliresim.com/vdpv8y.jpg

---psikolojik olarak:

real madrid iki senedir şl'de her istediğini almış bir takım, çok rahatlar. ve tarihe geçmek, barcelona'nın bile en dominant döneminde başaramadığı şeyi başarabilmek* için ayrı bir motivasyona sahipler.

liverpool bu sezon çok iyi bir hava yakalamış olsa da henüz istemediği şartlar karşısında silkinip kendine gelebilen olgun bir takım değil*, yenemeyeceklerini anladıkları zaman maça küsüyorlar.

---bu bilgiler ışığında tahminim:

1) liverpool'un tek galibiyet şansı var o da öne geçerse hemen 2'yi hatta 3'ü bulmak (ki real'in gol yemesi halinde iyice bastıracağını düşünürsek liverpool aradığı boşlukları daha rahat bulacaktır). bulamazsa real bir şekilde gelir yakalar.

2) real madrid öne geçmesi halinde maçı kolay kolay vermez, gol yese bile tekrar atıp öne geçer, yine yese tekrar geçer.

uzun lafın kısası; real madrid'in bir adım önde olduğu ama yenerken epey efor sarfedeceği bir maç olacağını düşünüyorum. 3-2, 4-2, 3-1 gibi skorlar olabilir. inşallah hakem/sakatlık vs öne çıkmaz.

devamını okuyayım »