tevfikken

  • azimli
  • hırçın golcü (263)
  • 1098
  • 51
  • 17
  • 5
  • bugün

mustafa kemal atatürk

bir insanın kimseyi yüzde yüz şekilde idol bellememesi lazım, hazır giyim gibi hiçbir şeyi olduğu gibi üstüne geçirmeye çalışmamalı, binbir çeşit şey okumalı, binbir çeşit fikir dinlemeli, kısacası birikim yapmalı ve sonra bunları eleyerek veya seçip birleştirerek sentez yapmalı ki 'kendisi' olabilsin diye düşünürüm.

ama aynı şeyleri atatürk için söyleyemiyorum. fikirleri, ilkeleri, bize miras bırakmak istediği değerler, hepsini bir paket program halinde kişisel donanımımın iskeleti yaptım kendimce. yaşım küçük olsa atatürkçü bir aile ve çevrede büyümemin etkisi diyebilirdim buna ama büyüdük orta yaşa geliyoruz, her geçen gün ülkede yaşananlarla olsun, veya onunla ilgili öğrendiğim her yeni bilgide olsun ne kadar doğru bir şey yaptığımı daha iyi anlıyorum. atatürk'ü seven bir çevrede büyümeyip de sonradan okuyunca değerini anlayan birçok insan var, ama tam tersi bir durum pek söz konusu olmuyor. onun fikirlerini ve ülkülerini içten şekilde benimseyen kolay kolay uzaklaşamaz. bu bile liderlik ettiği toplum nezdinde doksan yıl boyunca nasıl ölümsüz kalabildiğini gösteriyor.

onun bizlere bıraktığı evrensel mirastan uzaklaştıkça durumun nasıl bir hal aldığı ortada;

yurtta barış dünyada barış aslında ne kadar basit bir motto, ama bunu dahi beceremeyen bir hale geldik, kimseyi dinlemiyor, anlamaya çalışmıyoruz. kendini beğenmişliği, ukalalığı özgüven sanıyor, bağırıp karşımızdakini susturmaya çalışarak haklı çıkacağımızı düşünüyoruz.

muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak ne kadar büyük bir ülküdür ki bir şeylere saplanıp kalmamanın, öğrenmenin, araştırmanın, çalışmanın, kendini yenilemenin ve gelişimin hepsini birden içinde barındırır. ama üretmeyi bıraktık, sadece tüketiyoruz. bırakın yenilenebilir enerjiyi, bırakın nano teknolojiyi, saman bile ithal. aynı ülkünün alt kümesinde bulunan ve 15 temmuz'a varan koca bir süreci tek başına özetleyen türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olamaz sözünden ne kadar sapıldığını da çok acı tecrübe ettik.

sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir ne kadar doğru bir sözdür ki bugün nice yetenekli sanatçı adayı lümpenleşmiş çoğunluğun içinden sıyrılıp da bir nefes alanı bulamıyor, farklı düşünen nice proje sahibi ana akıma kapılıp boğuluyor. böylece kültürel olarak kalitesiz bir tektipleşme yolunda hızla ilerliyoruz.

ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim de yine basit bir cümle, ancak bugünkü adağm gibi adağmlara, doping yaptığı ortaya çıkan milli sporculara, hatta doping yaptığı halde federasyon başkanı olabilenlere baktığımızda bunu bile becerememişiz. sporun sağlık, eğlence, paylaşım ve birlikte çalışma duygusu gibi kazanımları yerine içimize işleyen sadece kazanmak, ne olursa olsun kazanmak anlayışı, bizden olunca en iğrenç şeyleri bile savunmamız gerektiğini düşündüren taraftarlık anlayışı.

dünyada her şey kadının eseridir ne kapsamlı bir sözdür ki bugün kadına yapılanlara karşı söylenebilecek her şeyin çatısını oluşturuyor. bugünkü durumda tekmeler, rızası var'lar havada uçuşuyor, sosyal medyada haber olup da kamuoyu tepkisi oluşmadıkça kadını hor görenin yanına kalıyor, hatta bunun önünü açacak bir yasa teklifi bile meclise sunulabiliyor.

hayatta en hakiki mürşit bilimdir, fendir öyle uçsuz bir sözdür ki dünyanın sonuna kadar geçerliliğini koruyacak. zaten yıllardır karman çorman edilen, şimdi ise müfredatın bilimden iyice uzaklaştırmak istendiği bir eğitim sisteminde okuyan bu yeni nesil için istikbal gençlerindir diyemiyoruz.

uzun lafın kısası itibarsızlaştırma çabaları beyhudedir, uzun vadede atatürk haklı çıkmaya devam edecek.

devamını okuyayım »
03.10.2017 16:40